Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Polska - Katowice i Polkowice
wibi
Kolejne silne wstrząsy w Polkowicach (w pobliżu Legnicy)

Magnitude M 3.9
Region POLAND
Date time 2011-09-15 18:51:36.3 UTC
Location 51.55 N ; 16.10 E
Depth 2 km
Distances 38 km NW Legnica (pop 106,033 ; local time 20:51:36.3 2011-09-15)
7 km NE Polkowice (pop 21,565 ; local time 20:51:36.3 2011-09-15)
 
wibi
W czwartek wystąpiło małe trzęsienie ziemi na obrzeżach Głogowa.
Magnituda 3.9, głębokość 10km, czas 20:51
 
Barb
Trzęsienie 3,8 w okolicach Nowej Wsi, zaledwie 5 km od Polkowic...


Magnitude ML 3.8
Region POLAND
Date time 2011-11-30 21:17:06.0 UTC
Location 51.46 N ; 16.01 E
Depth 2 km
Distances 30 km NW Legnica (pop 106,033 ; local time 22:17:06.0 2011-11-30)
5 km SW Polkowice (pop 21,565 ; local time 22:17:06.0 2011-11-30)
 
WildLady
3.9 jak na POLSKIE warunki - to chyba nie jest tak mało ???
 
wibi
Całkiem niedawno 5 km ode mnie był wstrząs 4.2
Bardzo ciekawy dźwięk był generowany z Ziemi.
 
wibi
Silny wstrząs 4.0, 22 km od Środy Wielkopolskiej, 15 km od Jarocina na głębokości 8 km
Lokalizacja: 52.110292° 17.540496°
http://www.emsc-csem.org/Earthquake/e...?id=250257

Czy jest tam jakaś kopalnia, czy to błąd lokalizacji w EMSC?
 
wibi
Mam potwierdzenie z miejscowości oddalonej o 12 km, że wstrząs był mocno odczuwalny.
Wstrząs trwał kilka sekund.
 
wibi
s17.postimage.org/7abui6x6z/Wstrz_s_sejsmiczny_Jarocin_4_0.jpg
 
Barb
Bardzo dziwne miejsce jak na wstrząsy w Polsce.
Ciekawe tylko, czy to tylko jednorazowy przypadek, czy zdarzy się to ponownie.
 
Barb
Ciekawe:
http://www.planet...Polski.pdf
 
nicko
http://www.emsc-c... 3.6 w okolicy Jarocina - wtórne.
 
Barb
Dziwne... a przecież miał to być incydentalny przypadek, a tu kolejny wstrząs.
 
Barb
Ta informacja jest tylko na stronie EMSC i CFU. Na żadnym innej stronie nie znalazłam nawet wzmianki na ten temat. Wstrząs miał miejsce o 20:59.
 
wibi
3.6 o 20:59 było na przedmieściach Polkowic.
W tym rejonie są 2-3 wstrząsy dziennie od kilku miesięcy.
 
wibi
Jeśli to nie błąd w pomiarach EMSC, to mieliśmy wstrząs 3.0 niedaleko Leszna, 60 km od Poznania.

Co ciekawsze, to ten wstrząs i poprzedni z okolic Jarocina układają się w lini prostej z częstymi wstrząsami z Polkowic.
 
Arczi091
Wygląda na to, że jednak piątkowy wstrząs nie będzie pojedynczym zdarzeniem... ciekawie sie robi.
 
Barb
Strasznie to dziwne... musi być jakaś zależność Wibi, tylko jaka.... czekam z niecierpliwością na wyniki badań naukowców z PAN. Ciekawe tylko czy zostaną przedstawione opinii publicznej...
 
Barb
Fragment artykułu ze strony Państwowego Instytutu Geologicznego:

Należy podkreślić, że w promieniu 100 km od Jarocina w przeciągu ostatnich 100 lat nie zarejestrowano żadnych większych wstrząsów sejsmicznych. Nie ma też wzmianek o wystąpieniu takich wstrząsów w źródłach historycznych (Guterch, 2009), co nie jest jednak dowodem, że wstrząsy takie w czasach historycznych rzeczywiście nie występowały.

Wszystkie dotychczasowe informacje wskazują, że wstrząsy w Żerkowie miały naturalną genezę tektoniczną, tzn. spowodowane zostały przemieszczeniem mas skalnych wzdłuż uskoku na skutek przekroczenia przez naprężenia tektoniczne poziomu krytycznego, potrzebnego do reaktywacji uskoku. Geometrię przemieszczeń (zrzutowe, przesuwcze, odwrócone) będzie można określić po kompleksowej analizie sejsmogramów ze stacji, które zarejestrowały ten wstrząs.

Ogólny kontekst tektoniczny lokalizacji wstrząsu sejsmicznego wskazuje, że reaktywowany uskok należy do strefy uskokowej przebiegającej od Krakowa przez Kalisz, Poznań w kierunku Szczecina (strefa Kraków-Szczecin), która z kolei stanowi południowo zachodnie obrzeżenie szerokiej na ponad 100 km strefy tektonicznej Teisseyre'a-Tornquista (TTZ). TTZ to jeden z najważniejszych w Europie szwów tektonicznych. Rozdziela on stabilny kraton wschodnioeuropejski, o starej konsolidacji prekambryjskiej, od platformy zachodnioeuropejskiej, o młodszej konsolidacji paleozoicznej. W obrębie szwu, pod kilkukilometrowej miąższości pokrywą skał osadowych permu i mezozoiku znajdują się starsze kompleksy skalne, lokalnie sfałdowane i przecięte uskokami. Koncentracja zniszczeń tektonicznych w obrębie strefy TTZ sprawia, że ten fragment skorupy ziemskiej jest mechanicznie osłabiony.

s15.postimage.org/x4rnvegg7/mapa_zerkow.jpg
Lokalizacja epicentrum trzęsienia ziemi na tle Mapy geologicznej Polski bez utworów kenozoicznych w skali 1 : 1 mln, Państwowy Instytut Geologiczny, Warszawa 2002

Jak dotąd wstrząsy sejsmiczne rejestrowano najczęściej w północnym, pomorskim segmencie TTZ oraz w południowym segmencie świętokrzyskim. Do rzadkości należały wstrząsy w segmencie środkowym, kujawskim, na którego obrzeżeniu wystąpił obecny incydent.
Analizy naprężeń w obrębie strefy TTZ sugerują występowanie reżimu naprężeń sprzyjającego dominacji poziomych przemieszczeń pomiędzy blokami tektonicznymi. Modele numeryczne (Jarosiński, 2006) wskazują, że strefa uskokowa Kraków-Szczecin jest predestynowana do reaktywacji we współczesnym polu naprężeń tektonicznych jako prawoskrętny uskok przesuwczy. Tempo deformacji skorupy ziemskiej w tym rejonie jest jednak na tyle niewielkie, że nie zagraża systematycznym powtarzaniem się odczuwalnych wstrząsów w tym rejonie.

Ponieważ w ostatnim czasie wiele się mówi o możliwości wzbudzenia wstrząsów sejsmicznych przez szczelinowanie hydrauliczne towarzyszące eksploatacji lub poszukiwaniu gazu łupkowego, należy przyjrzeć się, czy wstrząs w okolicach Jarocina nie mógł być wzbudzony tego rodzaju działalnością. W tym przypadku odpowiedź jest jednoznacznie negatywna. Taką możliwość wykluczają: głębokość ogniska wstrząsu - przekraczająca wielokrotnie głębokość otworów poszukiwawczych, oraz fakt, że najbliższe zabiegi szczelinowania hydraulicznego w łupkach prowadzono w odległości ponad 200 km od Jarocina oraz, że były one wykonywane wiele tygodni przed wystąpieniem wstrząsów tektonicznych. Z kolei, zabiegi szczelinowania związane z poszukiwaniem gazu zamkniętego (tight gas) w okolicach Poznania prowadzone były w oddaleniu ponad 50 km od wystąpienia wstrząsu, a także wykonano je wiele miesięcy przed wystąpieniem wstrząsu sejsmicznego. Nie jest możliwe spowodowanie wstrząsu sejsmicznego zabiegiem, który odbył się w innym miejscu i innym czasie, ponieważ zasięg strefy podwyższonego ciśnienia zwykle nie przekracza 1 km, a rozładowanie podwyższonego ciśnienia po szczelinowaniu hydraulicznym trwa najwyżej kilka godzin. Należy dodać, że przy eksploatacji gazu ze złóż konwencjonalnych, z jakimi mamy do czynienia w okolicy Jarocina, nie wykorzystuje się zabiegów szczelinowania hydraulicznego, a zatem nie dochodzi tam do podwyższenia ciśnień porowych, które mogłyby destabilizować uskoki, a produkcja węglowodorów jest na tyle niewielka, że nie powoduje widocznego osiadania powierzchni ziemi.
 
Maslarz
Ale mnie pocieszyłaś tą mapką. Mój dom stoi w uskoku.Frown
 
Barb
Mój Drogi... nie chciałam.... Wink a z drugiej strony chociaż masz tego świadomość...
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.23
7,187,938 unikalne wizyty