Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Trzęsienia ziemi na świecie
wibi
O 10:54:40 w Yellowstone został odczytany wstrząs, a w USGS 10:41:21, czyli 13 minut i 19 sekund po zdarzeniu wstrząs był odczuwalny 10 430 km dalej.

Barb
A mnie zastanawia jedno czeskie sejsmografy cały czas pokazują trzęsienia ziemi także w Iranie.
Nie wspomnę już o tym, że wg nich tak naprawdę nie ma dnia, aby nie było kilku trzęsień ziemi w Polsce.
http://seis.ig.ca...urope.html

Barb
Wiem, że piszą "bez gwarancji", ale żeby wskazania były tak różne niż inne sejsmografy? Czegoś tu nie rozumiem Sad. Ktoś wie o co tu chodzi?

Maslarz
zaraz. jak czeskie sejsmografy pokazują trzęsienia w Iranie? Mają tam sejsmografy?cos tu nielogicznego. Epicentrum trzęsienia w Turcji jest niedaleko granicy irańskiej, zmienia się epicentrum to fakt, ale nie wiem czy to nie jest pomyłka GPS. Ja korzystam z tego:http://earthquake.usgs.gov/earthquake...centeqsww/

Barb
Ja też korzystam z tego jak i emcs.
Lubię także spojrzeć na inne dane, a te z czeskiej strony co rusz mnie zadziwiają. Po co je publikują, skoro są, aż tak wielkie różnice. Ja akurat patrzę na inne sejsmografy, ale rozpatrując wskazania tylko czeskich można kogoś wprowadzić w błąd...

Niezależnie jednak od tego faktem jest to, że coś się dzieje... niespokojnie jakoś się zrobiło.
Mam jakieś nieodparte wrażenie, że to dopiero początek.

wibi
Co to za skala mb, Ms, ML?
W Turcji było 7.2Ms, czyli wynika z tego, że Ms oznacza stopni w skali Richtera.

Ciekawostką jest, że EMSC podaje, że trzęsienie było na 10 km, USGS na 20 km, a to czeskie na 30 km.

Całkiem mała rozbieżność.

Ale bardzo dziwi mnie ilość trzęsień ziemi, jaka jest w tej bazie.
Zobaczcie, ile wg. tej bazy było dziś w Polsce.

wibi
Ale, co ciekawsze, to te wstrząsy >=3.0 potwierdzają się w EMSC
Po prostu oni publikują wstrząsy <3.0 i dlatego tak to wygląda.
Oprócz tego dokładność lokalizacji jest około 1 stopnia.

wibi
No i mamy 6.0 w Turcji, 23 km na zachód od poprzedniego.

wibi
Wstrząsy występują od 30-70 km od dużego wulkanu w Turcji.

Czy to czasami nie ma związku?

upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/7/76/Suphan.jpg

Süphan Dağı - (upr. Suphan Dagi) - wulkan, o wysokości 4058 m n.p.m., położony tuż nad północnym brzegiem jeziora Van, we wschodniej części Półwyspu Anatolijskiego, w Turcji (druga co do wysokości góra Turcji - po górze Ararat ). Jeden z wybitnych masywów wulkanicznych zachodniej części Wyżyny Armeńskiej, w górnej części masywu usypiska bazaltowe, progi lawowe. W szczytowej partii Süphan Dağı znajduje się niewielki lodowiec oraz jezioro - najwyższy punkt to wschodni wierzchołek, zachodnia kulminacja Süphan Dağı jest ok. 40 m niższa.

Dostępność turystyczna: od południowych stoków, miejscowości Ahlat oraz Adilcevaz - na trasie: Tatvan - Van. Ostatnia zamieszkana wioska na południowym szlaku to Hermantepe.

Podawana jest często mylnie wysokość Süphan Dağı - 4434 m n.p.m. (lub 4158 m n.p.m.). Wysokość 4058 m n.p.m. weryfikowana pomiarami GPS oraz altimetrem (baza poziom jeziora Van 1725 m n.p.m.)

Źródło: wikipedia.org -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Suphan_Dagi

wibi
static.panoramio.com/photos/original/45931140.jpg

Maslarz
Na podstawie wykresów pola magnetycznego ziemi sądzę , że w przeciągu dwóch godzin będzie silne trzęsienie ziemi.

Maslarz
No i były dwa. Ale to jeszcze nie koniec. Chyba idzie mocniejszy wstrząs. Kiedy to sie skończy?

zeto88
A te dwa jaką miały siłę?
Mysle, że to dopiero początek i z czasem będzie coraz gorzej.

Maslarz
z godz. 5,54 wg czasu UTC 4,6
z godz.6,46 wg czasu UTC 4,5
próbuj ę dołaczyć magnetogramy, ale mam jakieś problemy.

Maslarz
s2.postimage.org/h6v7pn7d7/Hel24_2.jpg

s2.postimage.org/ueulil4wb/Hel24_1.jpg
to są magnetogramy mierzące pole magnetyczne ziemi na naszym Helu. Pierwszy- odchylenie strumienia magnetycznego od kierunku północnego i wschodniego,
drugi pomiar składowych pola magnetycznego w danym punkcie. Zauważa się zależność czasową od wielkości odchyleń od wartości stałej dla danego punktu na ziemi i wstrząsów.

s2.postimage.org/3jpm0su8b/sulari24_1.jpg

s2.postimage.org/96nzpx6i1/sulari24_2.jpg
A te pomiar pomiar pola magnetycznego ziemi w stacji położonej najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi

wibi
Od wczoraj Ziemia jest dość mocno "bombardowana" przez wiatr słoneczny.
http://www3.nict.go.jp/y/y223/simulat...111023.avi
Stąd te "zawirowania" w geomagnetyzmie.

Rozpoczęło się to wczoraj około 4:00 UTC (6:00 czasu polskiego) i trwa nadal.
Około północy znacznie się zwiększyła burza, wahania są nawet +/- 7nT

s4.postimage.org/j1si5ja5l/2011_10_24_test_6_20111024094022.jpg

Ale to nie zmienia faktu, że prawdopodobnie przez zaburzenia pola magnetycznego Ziemi zwiększyły się wstrząsy sejsmiczne i aktywność wulkaniczna.

WildLady
czyli: wiatr słoneczny - geomagnetyzm - trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów...
na razie Słońce atakuje nas umiarkowanie... czy to znaczy, że jak "dowali do pieca" - może poruszyć superwulkany?
bo jak na razie to chyba idzie dokładnie w tym kierunku... Sad

wibi
Najprawdopodobniej tak będzie.

Maslarz
jeżeli od 6 rano wczoraj, to by się zgadzało.

Barb
Tam w okolicach trzęsień ziemi w Turcji są jeszcze dwa wulkany Nemrut i Arrarat. Niby uśpione...
Jakoś w ostatnimi czasy niejeden uśpiony wulkan się obudził...
Patrzę na sejsmografy w tym rejonie i można powiedzieć co chwila ziemia drży.
Aż dziwne.
Podobne natężenie trzęsień ostatnio były na El Hiero, tyle że tamte były zdecydowanie słabsze i nie ma tam uskoków.
Optymistycznie to raczej nie wygląda.

Przejdź do forum: