Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Słońce - Szukamy -01-
wibi
Tak sobie pomyślałem, żeby znaleźć kilka bystrych osób do grupy, która będzie się zajmowała interpretacją zjawisk związanych ze Słońcem. Dołączą automatycznie również do grupy Zaawansowanych Użytkowników.
Nie trzeba tu dużej wiedzy, tylko bystrość, spostrzegawczość i wiązanie faktów.

Poniżej są dwa wykresy. Wszystko jest na wykresach rozpisane i wyjaśnione.
Interpretacja wykresu jest wiedzą i zdolnościami minimalnymi, żeby podjąć się tego zadania.

Pomiar magnetyczny i grawitacyjny(akcelerometryczny).

s12.postimg.cc/4cwhfg0ih/Magnetometr_2013_10_24_15h.jpg

s12.postimg.cc/x3tb5i6c9/Grawitacja_2013_10_24_15h.jpg

Każdy skok w pomiarach grawitacji i w pomiarach pola magnetycznego w tym samym czasie oznacza pęknięcie łuku magnetycznego na Słońcu, z rejonu, który aktualnie silnie oddziaływuje na Ziemię.
Czyli mamy zmianę w pomiarach akcelerometrycznych i skok pola magnetycznego.

Waszym zadaniem będzie znalezienie jak największej ilości "punktów" zbieżnych czasowo w tych dwóch wykresach.
Pisząc punktów mam na myśli krótkie charakterystyki zmian w podobnym czasie na obu wykresach.
Następnie posługując się poniższymi danymi znalezienie zdarzeń związanych ze Słońcem i z Ziemią - zgodnych czasowo.

Swoje spostrzeżenia piszcie w tym temacie, ja będę sprawdzał z wykresami w węższych ramach czasowych.
Najlepsi dostaną uprawnienia do nowych tematów i sporo się nauczą zarazem Wink
Do dyskusji zapraszam również grupę Zaawansowanych i EliteGroup.

Wszystkie dane do analizy znajdziecie tu: http://losyziemi.pl/dzial-pomiarow

wibi
Największą uwagę zwracajcie na czas rozbłysków słonecznych.
Dużo widać przy obserwacji Słońca na zdjęciach z SDO.

wibi
Nikt się nie podjął rozwiązania?
To nie jest nic skomplikowanego.

Barb
Wibi ja bym się podjęła, ale ciągle żyję w niedoczasie Sad.
A nie chcę obiecywać i potem się nie wywiązać.
Mogę jedynie w wolnej chwili popróbować Wink

wibi

Barb napisał(a):
Wibi ja bym się podjęła, ale ciągle żyję w niedoczasie Sad.
A nie chcę obiecywać i potem się nie wywiązać.
Mogę jedynie w wolnej chwili popróbować Wink

Wiem Barb, że Ty chętnie podjęłabyś się, gdybyś mogła. Jest wiele innych osób, które mogłyby poszukać zależności.
Chciałem odciążyć trochę siebie, żeby ktoś inny mógł kontynuować, ponieważ ja niestety wkrótce zaczynam kolejny projekt i na Forum będę miał mniej czasu. Ale trudno Wink

rafiix
WitamWink
Wykres czarny - Magnetometr
Wykres szarawy - Akcelerometr
Moim zdaniem łatwiej jest tak wykryć poszukiwane zależności
s18.postimg.cc/dd7dq8fid/losyz.jpg

Tak na szybko:
1. około godziny 4:35 -> brak większej aktywności słoneczka
2. około godziny 10:05 (na magnetometrze większy skok występuje tylko w osi Y i jest to mała zmiana rzędu 13nT) -> M2.5(09:59)http://www.lmsal.com/solarsoft/latest...index.html

Na razie tyle
Jutro poszukam dokładniej o ile nikt mnie nie wyprzedziWink

Mam nadzieje że o to chodziłoSmile

Pozdrawiam

wibi
rafiix jestem miło zaskoczony, załapałeś o co chodzi.
Znalazłeś niewiele, ale w dobrym kierunku idziesz Smile

Bardziej patrz na SDO: http://sdo.gsfc.nasa.gov/data/aiahmi/...hmi/browse

rafiix
1. 2:20
2. 2:34
3. 2:50
3. 4:45
4. 5:38
5. 5:50
6. 6:12
7. 6:25
8. 7:41
9. 8:29 - 8:45 -> spore szpilki w osi X magnetometru. Przy tej rozdzielczości ciężko podać dokładny czas.
10. 10:50 - 11:05 -> zmiany rozciągnięte w czasie (głównie oś Z mag. i oś Y akc.)
11. 14:10
12. 14:45
13. 15:06
14. 15:23
12. 15:40
12. 16:30
13. 16:39
14. 16:45

Podany czas jest najczęściej początkiem skoku/zmiany

Mam nadzieje że zbyt wiele nie pominąłem.
Co do SDO - Nie wiem czemu ale nie mogę korzystać z tej strony. Podczas próby wyszukania danych występuje błąd.

Każdy skok w pomiarach grawitacji i w pomiarach pola magnetycznego w tym samym czasie oznacza pęknięcie łuku magnetycznego na Słońcu

Powinno być jakieś opóźnienie między pęknięciem łuku a skokiem w pomiarach? Z wykresu wynika że jakieś opóźnienie jest jednakże ze względu na małą rozdzielczość podziałki czasu ciężko to dokładnie określić.

Zastanawiam się jaka może być maksymalna i minimalna różnica w czasie pomiędzy pęknięciem łuku a skokiem w pomiarach by nadal móc je ze sobą powiązać.

wibi
Brawo, znalazłeś punkty zbieżne.

Co do SDO - Nie wiem czemu ale nie mogę korzystać z tej strony. Podczas próby wyszukania danych występuje błąd.

Działa, więc coś u Ciebie musi być nie tak.
Podeślij na PW screan'a z błędem i z ustawieniami.

Powinno być jakieś opóźnienie między pęknięciem łuku a skokiem w pomiarach?

Czasami jest rozbieżność o kilkaset mili sekund między grawitacją, a polem. Tego jeszcze nie rozszyfrowałem, ale pewnie ma znaczenie Wink
Już robię nowy sprzęt pomiarowy, bardziej czuły i na światłowodach, więc będą ciekawsze dane Wink
Opóźnienia w minutach miedzy wykresami oznaczają, że to nie jedno zdarzenie wystąpiło.

Z wykresu wynika że jakieś opóźnienie jest jednakże ze względu na małą rozdzielczość podziałki czasu ciężko to dokładnie określić.

Zgadza się. Ja mam możliwość "powiększenia" wykresu do rozdzielczości do 13mS Smile

Zastanawiam się jaka może być maksymalna i minimalna różnica w czasie pomiędzy pęknięciem łuku a skokiem w pomiarach by nadal móc je ze sobą powiązać.

Chyba nie więcej, jak 500mS

rafiix

Działa, więc coś u Ciebie musi być nie tak.
Podeślij na PW screan'a z błędem i z ustawieniami.

Trochę pobawiłem się ustawieniami i już hulaWink

Zgadza się. Ja mam możliwość "powiększenia" wykresu do rozdzielczości do 13mS

Ponad 6mln pomiarów dziennie? Gdzie przechowujesz te dane?Grin

Już robię nowy sprzęt pomiarowy, bardziej czuły i na światłowodach, więc będą ciekawsze dane

Nawiązując do sprzętu pomiarowego.
Czy magnetometr (12bit) o zakresie 1,3Gs będzie wystarczający do dokładnej analizy pomiarów?
1,3Gs -> 130uT
130/4095=0.032

Czyli jeśli dobrze liczę rozdzielczość = 0.032uT
Trochę mała:/

wibi

Ponad 6mln pomiarów dziennie? Gdzie przechowujesz te dane?
Tak, 6.5 mln sampli dziennie, każda próbka to 12 bajtów + data i godzina, czułość, skala itp Wink
W sumie mam na razie 160 GB danych. Kupiłem netbooka na najbardziej energooszczędnym procesorze (Atom N2600) i całość zużywa mi 3.5 wata z dyskiem, jak mam mocno przyciemniony ekran, a 2.5 Wata gdy wyłączony.
Żeby uniezależnić od energii, to netbook pracuje na baterii słonecznej i akumulatorze, dlatego z założenia musiał być maksymalnie energooszczędny.

Teraz w bazie będzie jeszcze ciśnienie, nasłonecznienie i temperatura na zewnątrz. Myślałem zrobić jeszcze pomiar elektrostatyczności i licznik geigera, ale chyba nie będzie jeszcze w tej wersji.

1,3Gs -> 130uT

Dokładność 32nT nie jest małą dokładnością, ale przy takich analizach to zbyt mało. Ja mam trochę bardziej czuły, a chciałbym jeszcze bardziej wyczulić sprzęt.
Aut18 miał chyba do 2nT, ale przy jednej sekundzie na pomiar.
Ten, o którym piszesz, ile może robić pomiarów w sekundę?

Czyli jeśli dobrze liczę rozdzielczość = 0.032uT

Trochę mała, ale pamiętaj, że uśredniając więcej próbek, zwiększasz czułość, kosztem sampli Smile

rafiix

Ten, o którym piszesz, ile może robić pomiarów w sekundę?

Prawdę mówiąc nie wiemWink
Muszę zerknąć do dokumentacji

Teraz w bazie będzie jeszcze ciśnienie, nasłonecznienie i temperatura na zewnątrz. Myślałem zrobić jeszcze pomiar elektrostatyczności i licznik geigera, ale chyba nie będzie jeszcze w tej wersji.

Też właśnie myślę o czymś takim.
Z tym że ja myślałem o bezpośrednim wysyłaniu danych na serwer. Podgląd możliwy z każdego miejsca z dostępem do internetuWink Problemem może być tylko zrobienie odpowiedniej bazy danych na serwerze

wibi

Z tym że ja myślałem o bezpośrednim wysyłaniu danych na serwer.
W jednej wersji na końcu światłowodu będzie konwerter na USB, a w drugiej wtyczka RJ45 do wpięcia na router, switch, serwer lub PC.
Urządzenia będą wysyłały na mój serwer dane.
Taki projekt będzie wkrótce robiony, a gotowe małe urządzenia rozesłane w różne części świata do osób, które czytają LosyZiemi i Forum Smile
W tej wersji będzie również licznik Geigera.

rafiix
Dokumentacje gotowego urządzenia mozna by było udostępnić wszystkim chętnym osobom. Nie tylko czytelnikom forum.
W zamian za pomiary każdy użytkownik miałby dostęp do bazy danych.
Można by było także pomyśleć nad konstrukcją modułową. Główna płyta połączona z internetem i dodatkowe moduły pomiarowe. Nie każdy musiał by ponieść od razu cały koszt a w razie pomysłu na nowy miernik wystarczyło by dołożyć/zmienić jeden moduł

wibi
To będzie małe urządzenie z procesorkiem i modułem komunikacji TCP/IP.
Schemat i oprogramowanie urządzenia nie będzie udostępnione, nie widzę takiej potrzeby. Dostępu do danych też nie będzie miał każdy, tylko nieliczni.

Te dane będą potrzebne między innymi do zbudowania systemu przewidywania wstrząsów sejsmicznych, wpływu Słońca i burz geomagnetycznych.

rafiix

Schemat i oprogramowanie urządzenia nie będzie udostępnione, nie widzę takiej potrzeby.

To wszystko zależy od tego czy wystarczy ci kilka urządzeń czy chciałbyś ich nawet kilkaset.
Udostępnienie dokumentacji a potem także danych pomiarowych zachęciło by wielu ludzi do zbudowania tego i tym samym dzielenia się z tobą swoimi pomiaramiWink
Sieć takich urządzeń mogła by się znacznie rozrosnąćWink

wibi

To wszystko zależy od tego czy wystarczy ci kilka urządzeń czy chciałbyś ich nawet kilkaset.
Kilkadziesiąt.

Udostępnienie dokumentacji a potem także danych pomiarowych zachęciło by wielu ludzi do zbudowania tego i tym samym dzielenia się z tobą swoimi pomiarami
Tylko po co?
Mnie nikt nie zachęcał. Zachętą do tego powinny być informacje, które są na Forum Smile

rafiix

Tylko po co?
Mnie nikt nie zachęcał. Zachętą do tego powinny być informacje, które są na Forum Smile

Owszem, nikt bez potrzeby nie będzie budował tego urządzenia.
Ale nawet jeśli ktoś się zdecyduje po przeczytaniu kilku tematów na forum to nie koniecznie będzie posiadał umiejętności by samemu zaprojektować i zbudowac podobne urządzenieWink

wibi
Najwięcej pracy jest ze zrobieniem oprogramowania do analizy danych.
Zrobienie urządzenia wymaga tylko podstawowej wiedzy o elektronice, transmisji danych i programowaniu mikrokontrolerów.
Jeśli ktoś nie ogarnie tej podstawowej wiedzy, to nic mu nie wyjdzie z tak rozbudowanego projektu, jeśli nawet dostanie schemat i soft do procesorów.

Przejdź do forum: