Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Układ Słoneczny
petrus13
Międzygwiezdny wiatr zmienił kierunek w ciągu ostatnich 40 lat
www.nasa.gov/sites/default/files/sun_position-466.jpg

Dziś opublikowano wyniki badań w oparciu o dane z 11 sond kosmicznych , obejmujące ostatnie 40 lat i dotyczące przenikania Wiatru Międzygwiezdnego do wnętrza naszej Galaktyki .

Kierunek , z którego cząsteczki materii międzygwiezdnej wnikają do naszej Galaktyki okazał się być inny w styczniu 2012 - dane przekazane przez sądę IBEX - niż ten , na który wskazywały pomiary z 1990 roku - przekazane przez sondę Ulysses . To skłoniło naukowców do dokładniejszego przyjrzenia się tej kwestii .

"Kierunek wiatru uzyskany z najnowszych danych nie zgadza się z kierunkiem uzyskanych z wcześniejszych pomiarów, co sugeruje, że wiatr się zmienił w czasie," powiedział Eric Christian, naukowiec misji IBEX w Centrum Goddard Space Flight w Greenbelt, Md


Obserwacje opierały się na trzech różnych metodach pomiaru neutralnych atomów helu w wietrze międzygwiezdnym. Pomiary IBEX'a pochodziły z okolic Ziemi , a pomiary sondy Ulysses z rejonu orbity Jowisza.

naukowcy dowiedzieli się , że nasz Układ Słoneczny znajduje się w pobliżu krawędzi lokalnego obłoku międzygwiazdowego. W tym obszarze galaktyki mogą wystąpić turbulencje....


http://www.nasa.g...-40-years/


Są to moje pospieszne "wypociny " Frown może ktoś przetłumaczy w całości ten artykuł sprzed dwóch godzin Grin
 
wibi
To ciekawa informacja.
Kto przetłumaczy trochę więcej ?
Tylko nie translatorem.
 
nikt11
Spróbowałam przetlumaczyc ten tekst- sry jeśli gdzieś będzie błąd, dopiero od niedawna interesuje się tematem, wiec nie jestem jeszcze obyta z odpowiednim słownictwem, zwłaszcza w obcym jezyku

Wiatr zmienił kierunek w ciągu ostatnich 40 lat.
Wyniki, uzyskane z danych z 4 dekad z 11 różnych sond , zostały opublikowane w Science 5 września 2013r.
<Opis jak mierzą pozostałości/ślady wiatru pozostawione w heliosferze, czym jest heliosfera itp.>-omijam
Frisch zainteresowała się tym tematem kiedy wyniki w styczniu 2012r z NASA's Interstellar Boundary Explorer (IBEX),pokazaly ze wiatr dostawal się do heliosfery z zupełnie innego kierunku niż było to obserwowane z misji NASA's Ulysses w latach 90-tych. Frisch i jej koledzy postanowili zdobyć jak najwięcej danych z jak największej ilości źródeł, aby mieć pewność czy inne instrumenty dadzą bardziej &Cudz_oodpowiednie&Cudz_z wyniki, czy wiatr rzeczywiście zmienił kierunek.

Pierwsze historyczne dane dotyczące wiatru słonecznego pochodzą z lat 70tych z the U.S. Department of Defense's Space Test Program 72-1 and SOLRAD 11B, NASA's Mariner, i the Soviet Prognoz 6.
Dane z tego okresu sprawiły ze naukowcy zyskali pewność co do uzyskanych wcześniej wynikow (dot. Zmiany kierunku-mój przypis). Zespół postanowił zbadać dane z kolejnych źródeł- m.in. the Ulysses (dane z lat 1990 do 2001), ostatnie dane z IBEX, oraz innych misji NASA: the Solar Terrestrial Relations Observatory( STEREO), the Advanced Composition Explorer( ACE), the Extreme Ultraviolet Explorer, i misji the MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging( MESSENGER), który znajduje się aktualnie na orbicie wokół Merkurego. Kolejne dane pochodzily z obserwacji z Japonskiej Agencji Kosmicznej Nuzomi.
"Kierunek wiatru uzyskany z najnowszych danych nie zgadza się z kierunkiem uzyskanych z wcześniejszych pomiarów, co sugeruje, że wiatr się zmienił w czasie," powiedział Eric Christian, naukowiec misji IBEX w Centrum Goddard Space Flight w Greenbelt, Md

Różne obserwacje bazowały na 3 różnych metodach mierzenia wiatru.
IBEX i Ulysses mierzyły neutralne atomy helu które przepływały wewnątrz układu słonecznego. Pomiary IBEX'u były robione z bliska ziemi, podczas gdy Ulysses'a- sięgały orbity Jowisza.
Podczas wcześniejszych pomiarów z lat 70-tych zaobserwowano fluorescencyjność która towarzyszy ekstremalnemu ultrafioletowemu promieniowaniu pochodzącego z rozproszonego wiatru mijającego Słońce. neutralne atomy helu dostające się pod wpływ grawitacji Słońca tworzą skoncentrowany stożek. Kiedy promieniowanie ze Słońca odbija się od tych atomów ,dają one światło. Mierząc to światło dostaje się informacje o kierunku wiatru.
Trzecia metoda mierzenia wiatru opiera się na fakcie, ze po spotkaniu z promieniowaniem słonecznym cząsteczka neutralnych atomów helu zyskuje elektron i te staja się naładowane. Dużo instrumentów w kosmosie nastawionych jest na badanie naładowanych cząsteczek, np. części na NASA&#8217;s STEREO i ACE. Instrumenty te mogą mierzyć podłużny kierunek wiatru cząsteczek.
Dane z tych różnych źródeł pokazują ze kierunek wiatru zmienił się o 4 do 9 stopni podczas tych 40 lat.
naukowcy dowiedzieli się , że nasz Układ Słoneczny znajduje się w pobliżu krawędzi lokalnego obłoku międzygwiazdowego. W tym obszarze galaktyki mogą wystąpić turbulencje....

i w związku z tym heliosfera może być wystawiona na różne kierunki wiatru. Podczas gdy naukowcy nadal nie wiedza z cala pewnością jaka jest przyczyna zmiany kierunku wiatru, zespół uważa ze dodatkowe obserwacje powinny wyjaśnić ta przyczynę, dając nam nawet więcej informacji o galaktyce która nas otacza/w której się znajdujemy.
 
wibi
Dziękuję, po korekcie opublikowane: http://losyziemi.pl/?p=22768
 
nikt11
Smile
Dzieki za uznanie
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,807,195 unikalne wizyty