Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Trzęsienia ziemi w Europie
wibi
Dużo silnych wstrząsów pojawiło się między Afryką, a Hiszpanią.

Barb
Wg czeskich sejsmografów w dniu dzisiejszym było kilka trzęsień ziemi w Polsce, oprócz tych w "stałych miejscach", jedno o sile 2,7 było w trochę innym regionie niż dotychczas.

Nie wiem, czy Czesi się pomylili, czy tak było naprawdę, bo nigdzie indziej nie mogę tego znaleźć.

Hypocentral Solution:
Local Date: 22.11. 2011
Local Time: 02:27 cEZ
Universal Time: 2011-11-22 01:27:09 GMT
Magnitude: 2.7mb
Latitude: 51.06°
Longitude: 20.73°
Depth: 10 km
s10.postimage.org/twqpupx0l/evid72417.jpg

Barb
Ciekawe jak ma się sytuacja na El Hierro. Nie ma żadnych świeżych wiadomości na ten temat.
Zastanawiające jak tam potoczy się sytuacja, wierzchołek wulkanu już blisko tafli wody, jakie to będzie miało skutki w dalszym okresie czasu? Przecież wulkan nie "wyjdzie" tak sobie, żeby tylko być.

wibi
Też jestem tego ciekawy Smile

Barb
Grecja cały czas niespokojna, tak jakby dołączyła do Turcji, która w dalszym ciągu drży. Chwilka (naprawdę krótka) przerwy i w dalszy ciągu wstrząsy - mówię o Turcji.
Najgorsze jest to jeśli chodzi o Grecję, że jest kilka miejsc występowania większych wstrząsów, więc nie można jasno powiedzieć, który z tych rejonów jest potencjalnym największym zagrożeniem.

Barb
Jeśli chodzi o El Hierro znalazłam takie informacje:

Inflacja wulkanu Tanganasoga

Tanganasoga jest jednym ze stożków wulkanicznych na wyspie El Hierro. Wulkan ulega gwałtownej inflacji wydzielając ditlenek węgla (CO2), co może stanowić prekursory erupcji. W przypadku erupcji Tanganasoga może dojść do lawin gruzu, osuwisk skalnych, wylewów lawy oraz spływów piroklastycznych. Nie mówię, że ona na pewno będzie miała miejsce, ale warto zacząć monitorować stan aktywności stożka Tanganasoga i przygotować do ewakuacji pobliską wioskę Los Llanillos.

Barb
I jeszcze coś takiego, cytat z blogu miłośnika wulkanów:

Wulkaniczny kolaps zbocza

Na Teneryfie odkryto pozostałości wulkanicznego kolapsu zbocza. W jego trakcie boczna część wulkanu zapada się powodując kolosalne osuwisko. Te lawiny mogą być naprawdę olbrzymie oraz mogą się rozciągnąć na dziesiątki kilometrów docierając nawet do morza. Mają także potencjał do wygenerowania olbrzymiego tsunami. Lecz w przypadku erupcji wulkanicznych występują rzadko - przeciętnie co 25 lat. W południowo-wschodniej części kaldery Cañadas na Teneryfie odnaleziono pozostałości takiego osuwiska - jego grubość wynosiła 50 metrów i rozciągało się ono na obszarze 90 km kwadratowych, ile z osuwiska znalazło się w morzu, nie wiadomo, choć szacuje się, że zajęty obszar wynosi 50 km. Materiał obejmuje roztrzaskane bloki skalne, pozostałości spływów piroklastycznych oraz płytkie jeziora uformowane przez blokady osuwiskowe i obfite deszcze. Do kolapsu kopuły lawowej - przyczyny osuwiska - doszło w trakcie erupcji eksplozywnej 730 000 lat temu plus minus 3000 lat. Osuwisko dotarło 17 km do brzegu, a potem dalej w morze. Dalsze erupcje wulkaniczne na Teneryfie pokryły materiał osuwiskowy pumeksem i gorejącymi chmurami.

Lawina gruzu El Golfo na wyspie El Hierro, która spowodowała powstanie 100-metrowego tsunami miała miejsce szacunkowo 13 000 lat temu. Póki co podmorska erupcja El Hierro ciągle trwa i zaczyna mi przypominać erupcję Capelinhos na Azorach w latach 1957-58. W miejscu erupcji na wodzie pływa gorący materiał piroklastyczny.

Barb
Wibi, tu na w miarę na bieżąco można sprawdzać sytuację na El Hierro:
http://earthquake...to-yellow/

wibi
Dzięki za link Smile

Barb
Dziś wg czeskich sejsmografów wstrząs wystąpił w Polsce w trochę innym miejscu niż dotychczas.

Local Date: 28.11. 2011
Local Time: 10:56 cEZ
Universal Time: 2011-11-28 09:56:20 GMT
Magnitude: 2.7ML
Latitude: 52.85°
Longitude: 20.97°

s8.postimage.org/4x5t3gemp/evid72517.jpg

soulchaser74
Dziś u sąsiadów
http://hisz.rsoe....rid=220789

Barb
Ale u nas też za spokojnie nie było:

29.11.2011 12:30:22 2.7 Europe Poland Bielowizna
29.11.2011 12:30:29 2.4 Europe Poland Bielszowice
29.11.2011 15:41:00 3.2 Europe Poland Milkowice

Barb
Wstrząs górniczy na Śląsku
http://kontakt24....57605.html

Barb
Tu trochę więcej informacji na ten temat:
http://polskaloka...728173,225

Barb
I jeszcze jedno trzęsienie w Polsce w dniu dzisiejszym, na głębokości 8km:

29.11.2011 22:50:54 3.1 Europe Poland Holdunow

WildLady
to też na Śląsku...

Galimatjas
Tia...tyle, że to kopalnia Piast jest przyczyną tego wstrząsu. Nie pierwszy raz zresztą. W zeszłym roku jak tąpnęło to parę budynków poważnie zostało uszkodzonych. Bierzcie proszę pod uwagę, że naprawdę w kopalni wstrząs o magnitudzie w okolicach 2,5 to częste zjawisko (nie mylić z bezpiecznym zjawiskiem!). Tak jak pisałem, w zeszłym roku to było coś w okolicach 4,0.

Barb
Zastanawia mnie ten dzisiejszy wstrząs w Niemczech 3,4.

Barb
Popatrzyłam na wstrząsy w Niemczech od początku roku trochę ich było.

Barb
Dzisiaj znowu wstrząs w Polsce w trochę innym miejscu niż zazwyczaj:

Local Date: 12.12. 2011
Local Time: 18:21 cEZ
Universal Time: 2011-12-12 17:21:46 GMT
Magnitude: 3.4ML
Latitude: 50.89°
Longitude: 20.08°

s8.postimage.org/9ifeyjy7l/evid72707.jpg

Przejdź do forum: