Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Trzęsienia ziemi w Europie
wibi
Pojawiają się kolejne wstrząsy na dużych głębokościach w paśmie gór w Rumunii.

Magnituda do 3.5 stopnia, głębokość zazwyczaj od 100-140 km, za wyjątkiem jednego wstrząsu na głębokości 77 km

s1.postimage.org/es5bndl0/Rumunia_wstrzasy_na_duzych_glebokosciach.jpg
Edytowane przez wibi dnia 27-10-2017 09:23

wibi
Dziś pojawiło się 5 silnych wstrząsów 680 km od Rejkiawiku w Islandii.

Wstrząsy o magnitudach 4.6, 4.7 i 4.9 stopnia.
Wszystkie na głębokościach 10 km według USGS i EMSC

Ocean w tym miejscu ma od 1.1 do 1.4 km głębokości.
Wstrząsy pojawiły się dokładnie na styku płyt tektonicznych.

wibi
Zatrzęsła się ziemia w Holandii, magnituda 4.3

http://losyziemi.pl/holandia-trzesien...zasow-4-3/

wibi
Wstrząs pojawił się dziś w Niemczech.

Na samych przedmieściach miasta Merseburg, 8 km od przedmieść Halle i 20 km od Lipska
36 tys. mieszkańców - Merseburg
233 tys. mieszkańców - Hale
530 tys. mieszkańców - Lipsk

Jest duże prawdopodobieństwo, że wstrząs ten pojawił się dlatego, że są to bliskie tereny zagłębia węglowego.

Wstrząs wystąpił na głębokości 1 Km, o godzinie 12:04 czasu polskiego, magnituda 2.7

W Polkowicach i między Katowicami, a Ostrawą także się pojawiło wiele wstrząsów.
To też tereny z kopalniami i wcześniej nie pojawiało się tak dużo wstrząsów w tak krótkim czasie.

Być może występują tam delikatne wstrząsy sejsmiczne (<1.0), które powodują większe wstrząsy.
Te delikatne wstrząsy mogą powstawać poprzez tarcie jakiś płyt, naprężenia skał lub ruch magmy pod skorupą.

s3.postimage.org/11cmrqgxw/EQ_Niemcy.jpg

wibi
Bardzo wiele małych wstrząsów pojawiło się w całej Francji.

Na terenie Włoch ilość i średnia magnituda wstrząsów podwoiła się w ostatnich kilku dniach.
W tej chwili we Włoszech jest tyle wstrząsów, co 2-3 lata temu w Grecji.

wibi
We Włoszech od jakiegoś czasu w jednym miejscu pojawia się dziennie kilkadziesiąt wstrząsów w granicach 3.5 stopnia.

Miejsce to znajduje się 20 km od miasta Parma i 119 km od Mediolanu.

wibi
Świerze wstrząsy pojawiły się nad jeziorem Bajkał w Rosji oraz w Mongolii.

We wszystkich tych miejscach są jakieś wulkany.

smrbrn
EDIS Number: EQ-20110910-210113-PL
Magnitude: 2.7
Mercalli scale: 1
Date-Time [UTC]: 10 September, 2011 at 01:26:28 UTC
Local Date/Time: Saturday, September 10, 2011 at 01:26 at night at epicenter
Depth: 2 km (1.24 miles)
Region: Europe
Country: Poland
Distances: 2.27 km (1.41 miles) SE of Wodzislaw Slaski,
Source: EMSC
Generated Tsunami: Not or no data!
Damage: Not or not data!

EDIS Number: EQ-20110910-210117-PL
Magnitude: 2.1
Mercalli scale: 1
Date-Time [UTC]: 10 September, 2011 at 02:30:29 UTC
Local Date/Time: Saturday, September 10, 2011 at 02:30 at night at epicenter
Depth: 2 km (1.24 miles)
Region: Europe
Country: Poland
Distances: 2.41 km (1.50 miles) of Paniowki,
Source: EMSC
Generated Tsunami: Not or no data!
Damage: Not or not data!

wibi
Widziałem. Duża jest rozpiętość tych wstrząsów, około 30 km.
Od jakiegoś czasu tam występują wstrząsy i być może ma to coś wspólnego z grzechotką wstrząsów między Czechami a Niemcami.

Większe było 2 dni temu koło Legnicy.

2011-09-08 16:25:16 51.20N, 15.96E głębokość 10 magnituda 3.1 Legnica/Chojnów/Lubin

wibi
Podwoiła się ilość wstrząsów w Grecji.
Pojawiły się wstrząsy o magnitudzie nawet 5.0
Bardzo wiele wstrząsów jest płytkich, <10 km

wibi
Wstrząsy w Europie i grzechotki wstrząsów - połączone czerwoną linią.
s4.postimage.org/10968q3j8/Europa_wstrzasy_linie.jpg

Dolna linia jest "zgodna" z układem płyt tektonicznych, a górna (północna) prawdopodobnie z górami i kopalniami w Europie.

Jeśli ktoś z Was ma ochotę poszukać w sieci informacji o wszelkiego typu kopalniach, głównie głębinowych, w miejscach gdzie występują grzechotki wstrząsów, to niech się z nami tym podzieli. Przeanalizujemy to dokładnie i być może zrobimy mapę. Jeśli ułoży się to w linie, to wnioski będą jednoznaczne.

Gelix
Dziś 8:42 Grecja Magnituda 4.6......Grecja ostatnio często.....śledzę i zaczynam przecierać oczy ze zdumienia......
Azja to swoją drogą ,tam częściej się trzęsie, ale Europa ostatnio wyraźnie daje znaki że coś nie halo....

wibi
Zgadza się. Na Krecie ostatnio występują bardzo duże wstrząsy.

Zastanawiam się nad kopalniami w Europie.

Jeśli płyta tektoniczna ma grubość powiedzmy 10km, a człowiek od kilkuset lat wydobywa z Ziemi węgiel, sól, miedź, złoto, itd., osłabił bardzo mocno miejscami płytę.
Kopalnie mają głębokość nawet 2 km, a to jest 20% grubości płyty.
To tak, jakby się zrobiło głęboką przerywaną rysę na tafli szkła.

Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale wydaje mi się, że ma to bardzo duży wpływ na pęknięcia płyty i być może stąd są te wstrząsy w całej Europie.

Lose1908
Trzęsienie o magnitudzie 4.8 w Rumunii, jak dotąd było tam spokojnie czyżby i tam zwiększał się ruch sejsmiczny ?

wibi
Silniejsze wstrząsy sejsmiczne pojawiły się na całej planecie, jak na razie obserwuję to wszystko.

Całe Alpy zaczynają się trząść, od Austrii po Szwajcarię.
Ale za to ustały silniejsze wstrząsy. Nawet w okolicach Japonii średnia magnituda spadła.

Powodów takiego "zjawiska" może być wiele.

Być może niedługo zaczną się bardzo silne trzęsienia ziemi w miejscach narażonych na to, czyli - cała Indonezja, Japonia, Alaska, Kalifornia, Meksyk, Haiti, Chile, NZ, Indie/Chiny, Grecja/Turcja, Włochy, Hiszpania i Islandia, albo "uszło ciśnienie", spadły naprężenia płyt i jeszcze jakiś czas będzie spokój.

Zwróć uwagę z ilu wulkanów wypływa w danym momencie lawa.
Nikt nie wie, ile pod oceanem takich miejsc jest.

Całkiem możliwe, że "bezpieczniki" wystrzeliły, ciśnienie spadło i naprężenia pod płytami kontynentalnymi zmniejszyły się, ale jest ich znacznie więcej i w nowych miejscach.
Analizowałem już nieaktywne sejsmicznie miejsca w szczytach kilku cykli słonecznych.
Okazuje się, że trzęsienia ziemi występują w bardzo wielu takich miejscach i są nawet odczuwalne przez ludzi.

Trzeba poczekać i obserwować.

wibi
W Islandii w kraterze wulkanu Katla od wczoraj pojawiają się silniejsze wstrząsy.

Barb
Mam takie same spostrzeżenia co Wibi.
Niepokoją mnie te nazwałabym łańcuszkowe wybuchy wulkanów. Nie przypominam sobie, aby wybuchały jeden za drugim, ale w tym samym czasie.
Wybuchł Anak Krakatau, Siwelucz znowu dymi.... a co będzie dalej... Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych wulkanów to miejmy nadzieję, że nie będzie erupcji wzorem rodzica...
W kwestii trzęsień ziemi, może faktycznie magnituda jest trochę mniejsza, ale ich ilość jest bardzo duża.
Bardzo ciekawią mnie wstrząsy, które mają miejsce w Polsce praktycznie na co dzień. Niestety mój czas jest teraz mocno ograniczony i nie mogę zająć się analizą tego zjawiska :( Aczkolwiek codziennie sprawdzam sytuację sejsmiczną świata i zauważyłam zależność, iż trzęsie się w większości pasm górskich

wibi
Także obserwuję te wstrząsy w Polsce

Głównie te z okolic Legnicy.
Sporo jest głębokich wstrząsów, które ni jak nie pasują do kopalni w Polkowicach.

Wstrząsy tam od lat sejsmografy rejestrują, ale na 1 km głębokości, a nie na kilku km.

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że wstrząsy rozciągają się na coraz to większym obszarze.
W skrócie mówiąc, to były już w pobliżu Jeleniej Góry i za Głogowem, a to jest dokładniej mówić 75 km.
Głębokości były różne, ale zazwyczaj >3 i mniejsze od 12 km.

Ogólnie mówiąc, to dużo wstrząsów pojawiło się w większości łańcuchów górskich w Europie i Azji.

Wygląda to tak, jakby płyta euro-azjatycka składała się z dwóch płyt tektonicznych, które są "zesmażone" w miejscach, gdzie mamy góry (Europa i Azja).

Może jest to trochę szalony wniosek, ale...

Biorąc pod uwagę, że w ostatnich tygodniach bardzo dużo wstrząsów pojawia się w samych górach, lub w najbliższej okolicy (100-300 km),
oraz występowanie grzechotek (roju małych i częstych wstrząsów) w pewnych rejonach, można założyć, że jest to możliwe.

Biorąc to założenie pod uwagę i idąc dalej, łączymy na mapie Europy i Azji grzechotki wstrząsów oraz góry i wulkany.
Dodając do tego mapę satelitarną dna oceanu i wiedzę, którą już mamy, to wygląda to dość ciekawie.

Nową mapę umieszczę niedługo w dziale dla zarejestrowanych użytkowników.

Zastanawiam się od dawana nad rejonem 300 km za granicą Kirgistanu, na terenie Chin.
To miejsce jest bardzo zagadkowe. Z obrazu satelitarnego od razu rzuca się w oczy z wysokości 4000 km

Obszar ten jest w kształcie jaja o długości 1100 km i szerokości 430 km
Z góry wygląda to jak potężny krater z małymi pęknięciami.

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/33/Taklamakan.png/300px-Taklamakan.png

W miejscu tym jest pustynia Takla Makan, dość nietypowa, największa pustynia piaszczysta świata (wielkości Polski).
"Pęknięcia" te są górami.

s4.postimage.org/2ahf3ykmc/Chiny_gory_na_pustyni.jpg

Cała pustynia jest otoczona największymi łańcuchami górskimi na świecie.
PL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Takla_Makan
EN: http://en.wikipedia.org/wiki/Taklamak...kan_Desert

Od jakiegoś czasu i w tym miejscu występuje dużo dużych trzęsień ziemi.

Wracając do płyt tektonicznych, to być może właśnie ich ruch powoduje te wstrząsy w nietypowych miejscach.

Oczywiście wstrząsy tam powstają co kilkanaście lat, zazwyczaj przy szczycie cyklu słonecznego.
Już pisałem kiedyś na Forum, jakie i gdzie występowały kiedyś trzęsienia ziemi, więc jeszcze nie ma się czym martwić.

Chciałbym, żeby w końcu ktoś się jeszcze znalazł do dyskusji.

Nieznajka
gdzieś już pisałam, że płyta afrykańska wsuwa się pod eurazjazytcką - średnio kilka cm rocznie.
na razie utknęła gdzieś na wysokości Turcji (być może stąd te wstrząsy i dudnienia?). płyta eurazjatycka stawia opór (z tego, co czytałam składa się z twardszych skał), co może doprowadzić do jakiegoś gwałtownego zjawiska w tym rejonie.

Naukowcy już od dawna ostrzegają, że Państwa basenu Morza Śródziemnego powinny zainwestować w systemy wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami i tsunami (zwłaszcza, że na początku XIV w był w Grecji trzęsienie, które wywołało tsunami i zniszczyło Aleksandrię...).
Wiecie może coś się dzieje w tej sprawie?

Maslarz
Czy te społeczne zamieszki w krajach śródziemnomorskich nie mają swojego źródła właśnie w wyniku zmian ( pole magnetyczne, infradźwięki itp) powstających na skutek ruchów tektonicznych? Wydaje mi się, że nikt nie myśli o zagrożeniach naturalnych, wszyscy są zajęci przemianami społecznymi.

Przejdź do forum: