Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Czechy - Niemcy
wibi
Krótki wstęp...

Wstrząsy w Czechach pojawiły się we wtorek 23 sierpnia, po 3-letniej przerwie: http://losyziemi.pl/czechy-niemcy-bar...w-w-3-dni/
W 2008 roku pojawiły się tam pierwszy raz (w takiej ilości i o podobnej magnitudzie)
Naukowcy informują, że w tym rejonie zwiększyła się aktywność ruchu magmy w kierunku Ziemi.

Baza EMSC i wstrząsy sejsmiczne w Czechach nałożone na mapę satelitarną

s1.postimage.org/2h0mgt9vo/Czechy_Niemcy_wstrzasy2.jpg

W powiększeniu...
Wstrząsy ustawione są w linii, ponieważ baza EMSC zaokrągla lokalizację do 2 liczb po przecinku.
s3.postimage.org/1pvmrup6s/Czechy_Niemcy_wstrzasy.jpg

Dodam ciekawostkę, 3 dni przed tym w okolicach Lubina i Polkowic (KGHM) Ziemia także zaczęła drżeć o wiele mocniej, nawet 4.2 stopnia w skali Richtera.
Wystąpiło już 14 wstrząsów od 20 sierpnia do 1 września.
Epicentrum dwóch najbardziej oddalonych wstrząsów, to aż 50 km, głębokość zazwyczaj od 6-10 km.
Nie wygląda to raczej na kopalnię, ale mogę się mylić.

Podobne zjawisko jak to w Lubinie wystąpiło w tych dniach na granicy między Szwajcarią, a Francją.
Nie szukałem jeszcze informacji, czy jest tam jakaś kopalnia, czy nie, ale podobnej skali zjawiska nie było tam wcześniej.
Grecję można pominąć, ponieważ tam non stop są wstrząsy.

Włochy także się trzęsą, ale to pewnie Etna i Stromboli niedługo coś większego pokażą.

Wracając do Czech, to wstrząsy występują na głębokości od 2-14 km
Wcześniej pojawiały się w tym rejonie sporadycznie.

wibi
Roje wstrząsów pojawiły się także w Rumunii, ale co dziwniejsze, to na dużych głębokościach.

120-150 km pod ziemią.
Rozpiętość epicentrum wstrząsów: 36 km

Lose1908
W Czechach dziś kolejny rój wstrząsów(nawet 3.9 i 3.8).
Czy w Polsce także zwiększył się ruch magmy pod Dolnośląskim czy Świętokrzyskim?

wibi
Szukałem takich informacji, ale nic na razie nie znalazłem.
W Polsce ziemia trzęsie się na podobnych głębokościach, z tą różnicą, że wstrząsów jest o wiele mniej.

W Czechach dziś jest bardzo duży rój wstrząsów i tak jak zauważyłeś, nie małych.

Lose1908
Dziś na Węgrzech trzęsienie o sile 2.8 niedaleko elektrowni atomowej w Pesc.

"Epicentrum znajdowało się na głębokości 10 kilometrów w pobliżu miejscowości Nemetker, zamieszkanej przez 1700 osób. W domach rozbiły się szklane naczynia i pospadały przedmioty z półek. Wielu zaniepokojonych mieszkańców wybiegło z domów na ulice. Starosta Horvath Gal zapewnił jednak, że nie odnotowano większych szkód materialnych."

Zaczyna być ciekawie...

wibi
Właśnie widzę tą informację na wiadomosci.wp.pl

Dzięki.

wibi
Miejscowość nazywa się Paks, a nie jak podaje wp.pl: Pecs
Edytowane przez wibi dnia 03-09-2011 23:23

Lose1908
Dziś jeszcze większe trzęsienie o sile 4.0 na głębokości 5km.

szczupak007
co wiadomo dalej o tych wstrząsach w Czechach? Nigdzie nie mogę znaleźć rzetelnej informacji, a smaku dodaje fakt, że to region aktywny wulkanicznie w przeszłości.

wibi
Kompletnie nic nie wiadomo.
Prawdopodobnie występują cyklicznie.

Barb
Jakiś czas temu zastanawiałam się nad tym.
Tak jak mówisz Wibi kompletnie nic nie wiadomo.
Szukałam jakiś informacji - nic nie ma.
Zresztą zasadniczo uspokoiło się w tym regionie.

Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.05
6,760,285 unikalne wizyty