Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 2 gość(ci)
 Drukuj temat
Słońce-Aktualna sytuacja TG
wibi
Tu są w miarę aktualne zdjęcia: http://sdo.gsfc.nasa.gov/data/aiahmi/...ayform.php

wibi
Właśnie kilka minut temu rozpoczęła się kolejna flara.

Nie ma jeszcze o niej żadnych informacji.

Jest trochę silniejsza od poprzedniej, około klasy M6.0

wibi
Niewiarygodne, już wchodzi w klasę X1.?

Jeszcze nie widać, z której plamy powstał ten rozbłysk.
Potężny wybuch nastąpił kilka godzin temu z okolicy plamy 1283 (prawa strona)

Lucyfer23
dokładnie też szukam z jakiej plamy i co z CME ale nie moge znalezć

wibi
Rozbłysk miał swoje maksimum i już się zmniejsza.

Było to ponad X2..., prawdopodobnie z plamy 1283.
Brakuje na razie zdjęć z SDO, więc pewności nie mam.

Jeśli tak było, to rozbłysk był w kierunku Ziemi.

s4.postimage.org/11hjt9wys/Rozblysk_klasy_X.jpg

http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/Xra...ray_1m.gif

Lucyfer23
Tak dokładnie 2.1 jeżeli rzeczywiście z tej plamy to dokładnie w ziemie

wibi
Więc pierwsza fala będzie na ziemi między godziną 2. a 4. polskiego czasu.
Według pomiarów pierwsza fala "dolatuje" do Ziemi w ciągu 90
Są to protony i będzie można zaobserwować bardzo dużą elektrostatyczność.
Ta fala jest groźna dla delikatnego sprzętu elektronicznego.

Następnie dotrze plazma za 20-40 godzin i wtedy zaczną się trzęsienia ziemi.
Pewnie znowu koło Waszyngtonu lub Nowego Jorku.

Lucyfer23
pytanie jest czy mocno oberwie nasze pole magnetyczne ale na to będziemy musieli poczekać 72 godziny

wibi
Niekoniecznie 3 dni. Wszystko zależy od prędkości plazmy.

Były przypadki, że plazma docierała do Ziemi wcześniej niż w ciągu 20 godzin.

GreenDragon
ladny ;] to teraz czekamy na konsekwancje , ale cos mi sie wydaje ze to nie bedzie jedyny rozblysk klasy x w tym tygodniu... to pierwsza fala po jakim mniej wiecej czasie dociera do ziemi?
pozdrawiam

soulchaser74
Proponuję prześledzić zmiany na tej stronie:
http://www.dxinfo...o_eur.html
Z tego co zauważyłem po rozbłyskach możemy zaobserwować ciekawe efekty propagacyjne. Jednoczesnie poszukuję porządnej mapy konduktywności gruntów w naszym kraju lub Europie. Ta którą mam jest dość stara a chciałbym porównać z czymś aktualnym.
Edytowane przez soulchaser74 dnia 07-09-2011 12:21

wibi
Pierwszy efekt po rozbłysku występuje w ciągu 8.5 minuty, więc zanim zaobserwujemy to na wykresach, to efekt już jest widoczny w geomagnetyźmie Ziemi.
150 000 000 km (odległość Ziemi od Słońca) / 300 000 km/s (prędkość światła) = około 500 sekund
500 sek. / 60 = 8.33 minuty
Prawdopodobnie jest to tylko "czyste" promieniowanie gamma.

Kolejny efekt występuje od około 90 - 180 minut po rozbłysku.
Sa to wysokoenergetyczne protony.

W poprzednim przypadku, gdy poleciały w kierunku Ziemi protony o energiach 100 MeV, efekt był po 80 minutach.
Zrobiłem wtedy szybko pomiary na dużej płaszczyźnie i uzyskałem zastraszające wyniki.
Materiał plastyczny oparty głównie na węglu (przewodzący energię) o powierzchni około 5m2 (odizolowany od ziemi) prawie przepalił mi urządzenia pomiarowe.
Energia zebrana przez ten materiał w zaledwie 15 sekund osiągnęła prąd 27mA przy kilku tysiącach Volt.
Przypomnę, że "dawka" śmiertelna dla człowieka, to około 40mA

Tym razem efekt był widoczny w geomagnetyźmie Ziemi o godzinie 1:15 UTC (3:15 czasu polskiego), czyli po prawie 3 godzinach od rozbłysku.

s1.postimage.org/uwom022s/Geomagnetyzm_01.jpg
Oś czasu UTC

Kolejny i ostatni efekt wystąpi po 20-40 godzinach, kiedy to dotrze do Ziemi plazma.
Czyli materia słoneczna o dużej radioaktywności.
W tej materii jest promieniowanie gamma, są wysokoenergetyczne protony, a przede wszystkim posiada pewną masę.
Jeśli ta plazma dotrze do Ziemi, to zazwyczaj w ciągu 12-24 godzin "budzą" się wulkany, są trzęsienia ziemi itp.

Prawdopodobnie magma w jądrze Ziemi potrzebuję tych kilkunastu godzin, żeby się pobudzić i wytworzyć pewne naprężenia i przesunięcia skorupy ziemskiej (płyt tektonicznych).

Ja to w ten sposób interpretuję i jak na razie to się potwierdza.

GreenDragon
dziekuje za tak wyczerpujaca i trafna odpowiedz , wszystko mi rozjasniles. wiele ciekawych rzeczy dowiedzialem sie przez to forum jak i caly serwis...
pozdrawiam goraco i czekam na kolejne newsy

wibi
Skutkiem takiego rozbłysku są także wysokoenergetyczne burze na Ziemi.

Jeśli są chmury, oznacza to, że jest w powietrzu bardzo wiele cząsteczek wody.
Cząsteczki wody "wyłapują" wysokoenergetyczne protony i tym samym ładują się do bardzo wysokich napięć.
Burze takie zazwyczaj rozpoczynają się dużymi wyładowaniami w powietrzu (poziome pioruny), jest to wyrównywanie potencjałów napięć między "skupiskami" cząsteczek wody.
Później rozpoczyna się "burza właściwa", która jest bardzo groźna.

W tym roku znalazłem już 3 nietypowe przypadki skutków takich burz.
Analizowałem wysokiej rozdzielczości zdjęcia domów, w które uderzył piorun, zbiegało się to czasowo z dużymi wyrzutami koronalnymi na Słońcu.
We wszystkich trzech przypadkach domy były zniszczone przez pożar po piorunie.

Gdy przyjrzałem się dokładnie, zauważyłem, że domy miały instalacje odgromową, która kończyła się w Ziemi (prawidłowo).
Druty w instalacji odgromowej były wypalone przez piorun. Cały nadmiar energii pioruna, który nie został odprowadzony do Ziemi spowodował pożar.

Czyli wniosek nasuwa się jeden. Pioruny takie posiadają o wiele większą moc, a szczególnie prąd.

Jeśli ktoś posiada takie zdjęcia i zaobserwował podobne zjawisko, może mi podesłać te zdjęcia, otworzymy wtedy nowy temat i będziemy analizować.

wibi
Za kilkanaście godzin zaczną się także wypadki lotnicze.

Rozmowa o tym toczy się na tym Forum, ale tylko dla osób zarejestrowanych.

Zapraszam do rejestracji.

Lucyfer23
Zobaczymy jakie będzie to miało skutki dla nas może uda się zobaczyć zorzę polarną nad Polską

wibi
Szykuje się kolejny wyrzut koronalny i być może flara z plamy 1283

s3.postimage.org/eucqr6tg/Slonce_1283_2011_09_07.jpg

Zdjęcie jest sprzed 35 minut.

pelo51
Wibi mam do ciebię prośbę. Czy mógł byś trochę więcej napisac o swoim pomiarze: "Materiał plastyczny oparty głównie na węglu " noże jakiś schemaciś rysunek. Będę wdzięczny. Co do CME to czekam i obserwuję magnetosferę , zobaczymy jak się będzie zachowywała.

wibi
Materiał na którym dokonałem tamtych pomiarów wygląda tak

s1.postimage.org/w5m1lh1g/Material.jpg

Bardzo dobrze do tego nadaje się folia aluminiowa.
Ogólnie mówiąc wszystko, co przewodzi energię elektryczną i zostanie w dobry sposób odizolowane od ziemi.

Czym większa powierzchnia, tym niebezpieczniejsze są pomiary przy dużych rozbłyskach.
Ja uzyskałem iskrę przy pomiarach na odległości >6cm.
1000V w przy niskiej wilgotności powietrza przeskakuje na 1 mm, więc w tym przypadku musiało być powyżej 60 kV

Dodam jeszcze, że przy tych samych pomiarach, gdy Słońce było "spokojne" uzyskiwałem prądy rzędu setek nA (nano Amper), a czasami kilku uA

wibi
Kolejne niebezpieczne plamy na horyzoncie.

Plamy 1289 i prawdopodobnie kolejna otrzyma numer 1290
s3.postimage.org/fzu51kqs/Kolejne_niebezpieczne_plamy_01.jpg

oraz 1287 i jedna bez nadanej numeracji. Prawdopodobnie dlatego, że wir magnetyczny dopiero przekształca się w plamę słoneczną.

s3.postimage.org/g1hoe2is/Kolejne_niebezpieczne_plamy_02.jpg

s3.postimage.org/g2er50ec/Plamy_2011_09_07.jpg

Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.08
6,853,893 unikalne wizyty