Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Drukuj temat
Słońce-Aktualna sytuacja TG
wibi
Burza rozpętała się kilka dni temu, do teraz było już kilkanaście rozbłysków, które klasyfikują się między "C", a "M"
Najwięcej rozbłysków miała plama 1261, było ich 13 do teraz. 10 słabszych, 2 mocniejsze klasy M 1 jeden mocny - M9.3

C1.6(00:47)
C3.2(02:14)
C2.5(09:15)
C1.6(10:06)
C1.2(11:43)
C1.0(14:09)
M9.3(03:41)
C1.2(02:35)
C1.1(06:42)
C3.0(07:38)
C8.5(19:23)
M1.1(03:08)
M6.0(13:17)

Plama o numerze 1263 (ta po lewej od 1261) też zaczęła się uaktywniać.

C3.5(07:56)
C2.1(13:04)
C1.8(14:32)
C1.0(10:01)
C2.3(18:52)
M1.7(04:29)

6 rozbłysków, w tym także jeden klasy M, ale na szczęście słabszy.

Plamy te już się odsuwają, więc nawet jak będą rozbłyski klasy X, to na Ziemię niewiele dotrze.

Gorsze są niestety nowe plamy, które z dużym prawdopodobieństwem będą miały rozbłyski klasy M, a może nawet X.
Rozbłyski gamma klasy M zakłócają wszelkie transmisje radiowe.
Z doświadczenia wiem, że od 1 - 3 GHz szumy w sygnale są tak duże, że urządzenia nie radzą sobie z korekcją przy dłuższych odległościach.

Ale rozbłyski klasy X mogą już nam uszkodzić delikatny sprzęt elektroniczny, a w szczególności sprzęt telekomunikacyjny.
Mogą "paść" urządzenia położone na słońcu typu: telefony GSM, GPSy, laptopy, itp., ale mogą też paść przekaźniki GSM i TPSA.
Wtedy ani nie zadzwonimy, ani internetu nie będzie.

Od jakiegoś czasu zauważyłam masakryczne "mulenie się" internetu (szkieletu sieci) wtedy, gdy są duże burze na Słońcu.
Może przypadek, a może jest to powiązane. Kilka awarii serwerów dużych firm też było, niestety też się to zbiegało w czasie w CME lub flarą Gamma.

Przy rozbłyskach klasy X na dużych antenach będą gromadziły się ładunki elektrostatyczne, które na pewno nie wpłyną dobrze na urządzenia nadawczo odbiorcze.

Podczas dotychczasowych koronalnych wyrzutów materii już kilka razy zaobserwowałem masakryczne elektryzowanie się wszystkiego w słoneczny dzień.
Baterie słoneczne osiągają wtedy znaczny przyrost nadprodukcji energii, widać to nawet kładąc dobrze odizolowaną folię aluminiową, oscyloskop podłącza się między ziemię, a tą folię.
Tak na marginesie, to tym sposobem fajnie wykrywa się burze, które dopiero powstają.

Przykład flar słonecznych:

spaceweather.com/glossary/images/xrays.gif

s1.postimage.org/1v59ntays/Flary_sloneczne.jpg
Edytowane przez wibi dnia 03-08-2017 01:28

wibi
Plazma osiągnęła już prędkość 600 km/s

www.swpc.noaa.gov/SWN/sw_dials.gif

W najbliższych dniach można się spodziewać kolejnych erupcji wulkanów i silnych trzęsień ziemi.
Edytowane przez wibi dnia 06-08-2011 02:39

wibi
Zaskakujące podobieństwo.

Protony ze Słońca od 7-10 marca 2011 (trzęsienie ziemi w Japonii - 11 marca 2011, 9.0 w skali Richtera)
www.solarmonitor.org/data/20110309/pngs/goes/goes_prtns_20110309.png

Teraźniejsze, 3-6 sierpnia 2011
www.solarmonitor.org/data/20110805/pngs/goes/goes_prtns_20110805.png

Promienie Gamma (X-ray) od 8-11 marca, jest rozbłysk klasy X (początek X, koniec M)
www.solarmonitor.org/data/20110310/pngs/goes/goes_xrays_20110310.png

Teraźniejsze 3-6 sierpnia 2011, jest rozbłysk klasy M9.3 (prawie X)
www.solarmonitor.org/data/20110805/pngs/goes/goes_xrays_20110805.png

Elektrony od 9-12 marca 2011
www.solarmonitor.org/data/20110311/pngs/goes/goes_elect_20110311.png

Teraźniejsze 3-6 sierpnia 2011
www.solarmonitor.org/data/20110805/pngs/goes/goes_elect_20110805.png

Czyżby szykowało się kolejne potężne trzęsienie ziemi?

Unono
NIe bedzie wesoło. G3 to chyba nie przelewki. W nocy miałem problemy z Orange. Sygnał na sekunde zanikał i znów osiagał normalny poziom. Niestety nie miałem uruchomionego lokalizatora. wg mnie to docierały wybuchy z wcześniejszych godzin. Epogeum wg mnie powinno osiągnąć po południu lub w nocy. Wibi. Ty napewno potrafisz dokładnie wyliczyć dotarcie tego K7 do ziemi. Wybuch był 05.08.2011 o godz. 23.28

wibi
Wczoraj około 23:00 dotarła pierwsza "fala" do Ziemi, były masakryczne szumy w transmisjach radiowych.

Dziś wieczorem lub jutro rano powinna dotrzeć druga.
Myślę, że będzie to miało wpływ na powstawania kolejnych super-energetycznych burz na Ziemi.

wibi
Słabnie burza słoneczna.

Plamy słoneczne, które widać na poniższym zdjęciu z instrumentu AIA4500 satelity SDO zagrażały Ziemi jeszcze tydzień temu.
s4.postimage.org/8qkwzwpw/2011_08_01_4500.jpg

Nowe plamy na szczęście nie zrobiły się tak bardzo aktywne.
Poniższy obraz Słońca jest sprzed 10 minut.

s4.postimage.org/8qwhrc6c/2011_08_08_4500.jpg

krzy512
Rozbłysk słoneczny X6,9 z grupy plam N17W71. Czy to jest wycelowane w Ziemię? Gdzie można sprawdzić czy stanowi zagrożenie dla świata?

http://www.typer.biz.pl
wibi
Całe szczęście, że nie.
Rozbłysk był z plamy 1263, czyli plama po lewej stronie od 1261, która miała ostatni duży rozbłysk.

Ale i tak w Ziemię trochę promieni gamma poleciało.
GPS wariuje, GSM tak samo, nawet lokalne WiFi traci zasięg (szum).

Internetu po 10-tej nie miałem, centrala TPSA IP nie mogła nadać.
Na linii TPSA czas oczekiwania niesamowicie długi, więc podejrzewam, że awaria internetu była w całym kraju.

Promienie gamma "lecą" z prędkością światła, więc 8.5 minuty po rozbłysku mamy je na Ziemi.
Rozbłysk był 8:01 i 30 sekund, więc w Polsce była to godzina +2, czyli 10:01:30

Gorzej będzie, jeśli te plamy przetrwają jeszcze 20 dni, to znowu będą bezpośrednim zagrożeniem dla Ziemi.

Jak tak dalej pójdzie, to niedługo będziemy chodzić w folii aluminiowej na głowie.

wibi
Poniżej 2 filmy z samego rozbłysku na moim kanale YouTube

1. http://www.youtub...JXsusw671M
2. http://www.youtub...IUxiJ08Rpk

Z ciekawostek mogę polecić "coś" co znalazłem 4 marca 2011
Pytanie tylko co to jest za obiekt przysłaniający wszystkie instrumenty satelity?

http://www.youtub...ECWihvCmfQ

Usser
Wydaje mi się, że może to być sprawka księżyca.. ale dziwi fakt ponownego przejścia w kadrze.
http://www.twojap...ryl-slonce
Data się zgadza.
Pozdrawiam z Gdyni, wreszcie odważyłem się zarejestrować na forum :)
P.S
Dziś właśnie w okolicy 10 miałem straszne doświadczenia z zabawkami dzieci pozostawionymi na działce (piłki dmuchane tek się zelektryzowały, że "kleiły" się do siebie.
Komórki i internet (play) miały po 10% zasięgu.
Wczoraj za to w Gdyni były problemy z tv kablową jak i analogową (przemieszczenia w cyfrowej, deformacje poziome w analogowej).

wibi
Widzę, że w maju tez to było.
Najciekawszy efekt był z magnetometru w SDO
Widać dziwną siatkę na tym obiekcie.

s1.postimage.org/47rng29w/2011_03_04_14_33_50_HMI_Mag.jpg

Po kliknięciu na zdjęcie, należy kliknąć jeszcze raz w celu zwiększenia rozdzielczości.
Dopiero wtedy widać ta siatkę.

Cieszę się, że dołączyłeś do naszego grona.
Co dziennie kilkadziesiąt osób stale zagląda na Forum i też "boją się" zarejestrować.
Po zarejestrowaniu jest dostęp do dalszych działów na Forum.
Gdy osoba wykaże wiedzę w pewnym zakresie otrzymuje dostęp do ElitGroup, więc naprawdę warto udzielać się na Forum.
Edytowane przez wibi dnia 09-08-2011 15:50

wibi
Sprawdziłem majowe przysłonięcie i okazuje się, że w bazie brakuje obrazów z instrumentu HMI, są tylko z AIA
Albo obiekt ten zrobił zakłócenia w transmisji, albo zdjęcia zostały usunięte.

Szkoda, ponieważ magnetometr mógłby odsłonić strukturę tego obiektu.

wibi
Dziś aż 5 super-wulkanów na świecie wykazało aktywność.

Po czwartkowej flarze i protonach >100 MeV w kalderze "naszego" niemieckiego super-wulkanu Laacher See był w piątek wstrząs o magnitudzie 2.3 w skali Richtera.

wibi
Nadchodzą kolejne niebezpieczne plamy słoneczne 1271/1272

Było już kilka rozbłysków klasy C, największy był dziś o 13:15 polskiego czasu, trwał 5 minut i był klasy C3.4

http://www.lmsal...._1110.html

Niestety plama ta dopiero dziś staje się niebezpieczna i będzie tak przez najbliższe 4-6 dni
Edytowane przez wibi dnia 17-08-2011 11:39

wibi
Kolejna duża eksplozja na Słońcu.

s4.postimage.org/2sxk8ua90/20110816_1200_c2_512.jpg
Edytowane przez wibi dnia 16-08-2011 19:31

wibi
Na zdjęciu widać planetę Venus i wpływ tej planety na erupcję słoneczną.

Należałoby przeanalizować kilka lat wstecz większe rozbłyski na Słońcu i duże trzęsienia ziemi względem układu planet w danym dniu i godzinie.
Może to znacznie pomóc w ustaleniu kolejnych dużych burz na Słońcu.

k4rpiu
Tak czytam codziennie forum, wkoncu sie zarejestrowalem. O ile dobrze mi wiadomo to 16.08.2011 był rozbłysk na słońcu, a 17.08.2011 trzęsienie ziemi w Japoni. Wygląda na to, iż jest to ze sobą powiązane, choć jestem laikiem w tych kwestiach.

wibi
Jest to ściśle powiązane ze sobą.

Na dniach umieszczę na Forum wykresy przedstawiające zależności między rozbłyskiem, a wpływem na geomagnetyzm na Ziemi.

Powiem tylko tyle, że po 8 minutach i 26 sekundach po rozbłysku gamma na Słońcu (prędkość światłą i odległość 150 mln km), geomagnetyzm Ziemi już się zmienia. Są 3 etapy wpływu rozbłysku i dodam jeszcze, że to ten trzeci ma wpływ na trzęsienia ziemi, szczególnie na dużych głębokościach.

Informacje te będą dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Dość często spotkałem się, że z mojego Forum na "żywca" są kopiowane moje prace.

wibi
Jeszcze bezpośrednio nie skierowały się na Ziemię plamy 1261, 1262 i 1263, a już na horyzoncie widać nowe bardzo aktywne magnetycznie miejsca.
Już są koronalne wyrzuty materii, a jeszcze samych plam nie widać.

s2.postimage.org/5e47h92c/Slonce_2011_08_19.jpg

s1.postimage.org/30ctrytg/Slonce_2011_08_19_2.jpg

Elvira Madigan
Proszę o informacje, często czytam, że burze (flary) nie są wycelowane w Ziemię , a więc skutki moga zaszkodzić sieciem energetycznym, gdy zostaną wypuszczone w kierunku Ziemi.
Od czego zalezy kierunek flar ?i czy faktycznie można spodziewać się takiego układu w 2012 roku?

Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.18
5,693,546 unikalnych wizyt