Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Słońce-Aktualna sytuacja TG
pelo51
Tutaj ładnie widac jak by się utworzył pierścień na słonku, ciekawe czy i w dolnej części gwiazy utwożą się plamy.
s3.postimage.org/3t5w0w04/latest_sxi_29_09_2011.png

Gelix
No to fajnie, taki pirścień będzie nam błyskał co chwilę.... nie mówiąc o dwóch.......

Gelix
Oj ta cisza jest straszna...... 1302 i 1305 mogą nam ostro błysnąć po takiej ciszy..........

Jak nie dziś , to jutro Smile

Maslarz
dwa razy K4, dwa razy k5 ( drugi koło prawie k6), K6 to ma być cisza? łupałeś kiedyś kamienie? Efekt w w małym stopniu zalezy od siły uderzenia. Liczy się ilość uderzeń ich skupienie no i miejsce. Ja mlotkiem 2 kilowym rozłupę kamień, którego ktoś inny nie da rady młotem 10kg. Sad

Gelix
z tą ciszą chodziło mi o rozbłyski M i X......

Maslarz
Alarm G2 - wysoka mozliwość wzrostu zasilania , możlowośc uszkodzenia transformatorów, zakłócenia w transmisji danych itd.
Power systems: high-latitude power systems may experience voltage alarms, long-duration storms may cause transformer damage.

"Spacecraft operations: corrective actions to orientation may be required by ground control; possible changes in drag affect orbit predictions.

Other systems: HF radio propagation can fade at higher latitudes, and aurora has been seen as low as New York and Idaho (typically 55° geomagnetic lat.)**"

Maslarz
A to przepraszam. Ta cisza jest faktycznie zastanawiająca.

Maslarz
Ciekawe. sytuajca geomagnetyczna jest prawie taka jak w poniedziałek ( g3, prawie g4), W poniedziałek czułem się kiepsko z powodu bólu głowy, a teraz nic nie odczuwam.

wibi
Ta "cisza" potrwa prawdopodobnie jeszcze około 24-36 godzin, jeśli teoria z wpływem planety jest prawdziwa.

Oprócz tego od wczoraj są masakryczne zakłócenia fal radiowych.
Prędkość wiatru słonecznego (plazmy) wzrosła do 550 km/s, wzrosła też gęstość cząsteczek 5-6 p/cm3 - czym więcej, tym gorzej.

Oprócz tego wystąpiło wiele małych rozbłysków z przestrzeni między plamami.

O pierścieniach na Słońcu dyskusję prowadzimy w dziale dla Zaawansowanych użytkowników. Jeśli chcecie wziąć w niej udział, wykażcie się tutaj swoją wiedzą lub spostrzeżeniami.

nnnka
Piękna motywacja Smile Jak się ma cykl księżycowy do tego co dzieje się na Słoncu?

wibi
Nakręciłem film z dużym zoom'em plam słonecznych.
Użyłem filtra podczerwieni (IR) 1000nm

YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=Gx8cKT...x8cKT6ioJ0

soulchaser74
A mnie się nie udało....Angry ....
Jutro spróbuję ze statywem i cyfrowym zoomem, pod warunkiem ,ze będzie chwila czasu i pogoda...
http://www.youtub...0LKeM92FR0
A filtr zdemontowałem ze starego ruskiego noktowizora

wibi
Z plamy 1305 powstają coraz większe rozbłyski.

s1.postimage.org/vytbuero/2011_10_02_Plamy.jpg

11305 N12W17

M3.9(00:37)
/C1.3(03:50)
C1.0(12:35)
M1.2(08:56)

Maslarz
czy dobrze interpretuje przewidywanie słonecznego cyklu 11 letniego? z prognozy wnika, że przewidywane maksymum aktywności słońca w 2011r będzie o 1/3 niżąsze niż w 2000r?

wibi
Przewidywania NASA były dokładnie takie jak piszesz, ale już zmienili swoje stanowisko i twierdzą, że będzie o wiele mocniejsza burza słoneczna. Wielkość burzy może być ma poziomie tej z początku XX wieku.

Jeśli tak będzie, to nie jest źle.

Jeszcze mam gdzieś oficjalny artykuł sprzed 2-3 lat, jak NASA zaprzeczało tym informacjom.

Co do szczytu cyklu 24 też "zmieniły się" informacje, teraz przewidują szczyt cyklu na przełomie 2012/2013.

Średnia długość cyklu wynosi 10.66 roku, ale długość cykli waha się między 10, a 12 lat.

Maslarz
czyli nie będzie tak źle jak mogłobybyć.Pfft

wibi
Miejmy nadzieję, ale tego nikt nie wie.

wibi
W sobotę nastąpiły dwa bardzo duże koronalne wyrzuty materii (CME) z plam 1305 i 1302

CME wystąpiły jeden po drugim, a plazma poleciała w kierunku Ziemi.

Na daną chwilę nie są dostępne obrazy z satelity SOHO.
Zdjęcie poniżej jest z satelity SDO

s3.postimage.org/1lx6cp890/2011_10_02_CME_z_1302.jpg

wibi
Na horyzoncie pojawiły się dwie nowe duże plamy.

s4.postimage.org/15hw5mndw/2011_10_02_Nowe_plamy3.jpg
s4.postimage.org/15hsujyec/2011_10_02_Nowe_plamy1.jpg
s4.postimage.org/15hui3aw4/2011_10_02_Nowe_plamy2.jpg

wibi
Warto zobaczyć na YouTube:
1. http://www.youtube.com/watch?v=0EqCzT...EqCzTWRIxc
2. http://www.youtube.com/watch?v=tC7mkp...C7mkpR5XvY

Przejdź do forum: