Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Zderzacz Hadronów a aktywność sejsmiczna.
Pi
Witam Smile
Jestem nowy na forum. Uprzejmie proszę o sensowne i naukowe wypowiedzi osób, które mogą mieć jakieś informacje odnośnie takiego oto zagadnienia (które w moim toku myślenia może mieć coś "wspólnego" z wzmożoną aktywnością super wulkanów na całym świecie):
- Czy Wielki Zderzacz Hadronów, (LHC) swą elektromagnetyczną aktywnością może wzbudzać plastyczność płyty poprzez podniesioną amplitudę drgań, albo też czy może on mieć jakiś wpływ np na cały Próg Faroeski? Czy ostatnie nasilenie pęknięć i osunięć ziemi oraz serie słabych trzęsień w Europie mogą być efektem wtórnym wywoływanym przez Wielki Zderzacz Hadronów?
Edytowane przez Pi dnia 14-05-2012 13:08

wibi
Raczej mało prawdopodobne ponieważ chwilowa energia zderzacza nie jest duża w skali całej Ziemi.

spinaczel
Dokladnie. Tam sa rozpedzanie i zderzaja sie pojedyncze atomy, ktorych energia w skali globalnej jest bardzo bardzo mala. Tam nawet wg. niektorych teorii powstaja czarne dziury i nawet one nie są grozne - są małe i zyją krotką chwilę.
"Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ."

www.pajacyk.pl
brunia3
Aż tak optymistycznie nie podchodziłabym do tematu. Tam gdzie jest akcja tam jest i reakcja. Po latach może się okazać, że cały ten system był nieszczelny, ponieważ nie przewidziano, że może powstać " coś" czego dziś nie jesteśmy w stanie zbadać. Z prostego powodu. Nie wiemy jeszcze, że to istnieje. A sutki są trudne do przewidzenia.

WosZ
Jak dla mnie malo prawdopodobne . Energia zderzenia wiazki czastek nie jest rozpowszechniona na duzy teren ale skupiona na bardzo malym obszarze. Stad wywodza sie teorie o maly czarnych dziurach-jak napisal uzytykownik Spinaczel. Gdy jadro gwiazdy zapada sie rowniez zostaje one skurczone do malego punktu i powstaje czarna dziura.

spinaczel
Ale oni zderzają pojedyncze atomy/cząsteczki ze sobą, w bombie atomowej zderza się ze sobą ich mase dlatego wybucha i jest dosyc spora energia. CERN jest bezpieczne pod tym wzgledem.
Tylko, ze jądro aby sie zapaść musi miec ogromną masę (chyba 4 razy wiekszą niż nasze słońce)

W ogole z poczatku jak Higgs wyslal swoją prace o bozonie do Genewy zostal wysmiany a jego praca wrzucona do kosza, a dopiero po publikacji przez jakis magazyn w stanach temat powrocil i ci sami drwiący z niego ludzie wydali prawie 10 mld euro na budowe urządzenia specjalnie dlatego aby znalesc ten jego bozon Grin

www.pajacyk.pl
WildLady
i DOKŁADNIE z tego powodu - Spinaczel - nie wolno się wyśmiewać z nawet najbardziej niewiarygodnych teorii.... możesz nie wierzyć... ale wyśmiewać się nie warto, żeby po jakimś czasie nie wyjść na takiego właśnie głupola Smile

spinaczel
Oczywiscie, ale są różnice miedzy teoriami naukowymi a teoriami spiskowymi.

www.pajacyk.pl
WosZ
Co do pola Higgs. Jest niezwykle intrygujacy twor( jezeli istnieje) mial ogormny wplyw na powstanie Wszechswiata. No ale coz jest to galaz mechaniki kwantowej i tutaj wszystko jest mozliwe i nieprawdopodobnie dziwneSmile

Kiedys znalazlem fajne video prezentujace pole Higgsa.

http://www.youtube.com/watch?v=9bw7nU...bw7nUr9K68

spinaczel
Nie masz czegos z napisami, albo po polsku? Wink

www.pajacyk.pl
WosZ
Nie znalazlem nic po Polsku o Higgsie;/

Ale fajna jest seria z Morganem Freemanem i Ciekawosc wrzucam 2 linki:

http://www.youtube.com/watch?v=z7R6vT...re=related- Wszechswiaty rownolegle
http://www.youtube.com/watch?v=Ke9sYr...e9sYr7xLNUCzy istnieje wiecej niz 3 wymiary?

brunia3
http://www.sfora....ERN-a45116

Przejdź do forum: