Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Słońce
petrus13
Na razie , po polskiemu znalazłem taki tekst

Zmiana biegunowości pola magnetycznego na Słońcu występuje mniej więcej, co 11 lat. Wtedy biegun północny zamienia się z południowym. Teraz to zjawisko występuje w korelacji ze spodziewanym maksimum aktywności słonecznej, co może skutkować chimerycznym zachowaniem naszej najbliższej gwiazdy.
Astrofizycy są zaniepokojeni niewytłumaczalnym zachowaniem Słońca. Przeskok pola magnetycznego gwiazdy był spodziewany na maj, 2013 ale obserwacje poczynione przez japońskich naukowców korzystających z satelity Hinode wskazują, ze już się to rozpoczęło prawie rok przed przewidywanym terminem.
Naukowcy odkryli ślady niezwykłych zmian magnetyzmu Słońca. Ostatnie przebiegunowanie miało miejsce w 2001 roku i wtedy biegun północny zmienił się miejscami z południowym. To, co zaobserwowali Japończycy wskazuje na rozpoczęcie tego procesu. Twierdza oni, że już w maju tego roku Słońce będzie miało cztery bieguny.

Dodatkowe bieguny mają zostać zlokalizowane w okolicach równika. Oznacza to, ze bieguny dodatnie znajdą się na północy i południu a ujemne w okolicach równikowych. Zespół prowadzony przez profesora Saku Tsuneta przeanalizował dane z satelity Hinode i potwierdził, że zmiana polaryzacji pola zaczęła się już w lipcu zeszłego roku.
Zespół profesora Tsunety uważa, że podobny wzorzec zachowania gwiazdy miał miejsce w XVII i XVIII wieku. Japończycy zwracają uwagę, że trend aktualnej aktywności plam słonecznych jest podobny do zapisów z tak zwanego Minimum Maundera, okresu sprzed 300 lat, kiedy temperatura na Ziemi spadła o 2,5 stopnia w porównaniu do średniej z XX wieku.

We wspomnianym XVII wieku zmiany klimatyczne były tak duże, że zamarzała Tamiza a w Japonii drzewa wiśni zakwitały z dużym opóźnieniem. Oznacza to dla nas okres znaczącego ochłodzenia, co z pewnością będzie bolesne dla zwolenników teorii antropogenicznej przyczyny globalnego ocieplenia.

Jak znajdę więcej czasu , będę szukał

wibi
Dzięki Petrus, to już całość?

petrus13
Taki fragment miałem w notatkach , muszę poszukać jeszcze , ale

- moim zdaniem (nie mogę nigdzie znaleźć ) brak nam kompilacji

1) artykuł z 2010 roku
http://hinode.nao...9_press_e/

+

2) artykuł z 2012 roku
http://science.na...ienmatter/

+

3) z obliczeń i innych

- US przechodzi lub ma przejśc przez równik galaktyczny

= ???????

Te wszystkie pojedyńcze fakty w całości mogą dać nieznany efekt

spinaczel

Zmiana biegunowości pola magnetycznego na Słońcu występuje mniej więcej, co 11 lat. Wtedy biegun północny zamienia się z południowym.
Boze co to za chłam?
Słońce ma od 1 do 10 milionów biegunów i zamieniają się miejscami przy każdym wybuchu plasmy Frown
Wibi gdzie ty takie rzeczy wygrzebujesz? Na cygańskim bazarze? :>
"Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ."

www.pajacyk.pl
wibi
Spinaczel, tu nie chodzi o zaburzenia magnetyczne, które można nazwać biegunami i jest ich mnóstwo, tylko o dominujące skupiska magnetyczne.

Trzeba poczytać, żeby odfiltrować bzdury od istotnych informacji.

petrus13
http://science.na...st15feb_1/

Below: The Sun's basic magnetic field, like Earth's, resembles that of a bar magnet.

Chyba jednak bieguny są dwa , a punktów magnetycznych trochę więcej , ale to nie zupełnie to samo

Changes in the Sun's magnetic field are carried outward through the heliosphere by the solar wind, explains Steve Suess, another solar physicist at the Marshall Space Flight Center. It takes about a year for disturbances to propagate all the way from the Sun to the outer bounds of the heliosphere.

Edytowane przez petrus13 dnia 30-11-2012 18:11

spinaczel
Tak się rozchodzą linie pola magnetycznego dla Słońca:
i.iplsc.com/-/00008K5Y03FU2RNX-C116.jpg
A tak dla planety posiadającej dwa bieguny:
www.newscientist.com/data/images/ns/cms/mg20627554.000/mg20627554.000-2_300.jpg
Więc dalej coś mi nie gra w tym co piszecie...
"Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ."

www.pajacyk.pl
petrus13

Niestabilność pola magnetycznego, jak i jego istnienie sprawiają, że Słońce jest gwiazdą podlegającą zmianom. Normalnie pole magnetyczne zachowuje się jak dipol: linie jego sił, podobnie jak w przypadku magnesu sztabkowego, tworzą pętle łączące bieguny Słońca - północny i południowy. Ponieważ jednak Słońce nie jest ciałem stałym, lecz gazową kulą, która w dodatku się obraca, a przy tym na równiku wiruje nieco szybciej niż na biegunach, linie sił pola magnetycznego ulegają zniekształceniu: na równiku wyprzedzają te na biegunach, stając się w związku z tym coraz bardziej nawinięte i skręcone. Dochodzi do tego konwekcja, która wypycha na powierzchnię związane z materią linie sił pola magnetycznego, tak że w niektórych miejscach przebijają nawet warstwę fotosfery. Powstają tam odkryte przez Galileusza plamy słoneczne. Zazwyczaj wystepują parami. Jedna z nich tworzy północny biegun magnetyczny. Tu linie sił pola magnetycznego wychodzą niemal pionowo ze Słońca, biegną w postaci łukowatych pętli do plamy - partnerki, czyli południowego bieguna magnetycznego, i wnikają znów praktycznie prostopadle w głąb Słońca. Pole magnetyczne może tu być nawet do 1000 razy silniejsze od ziemskiego i hamuje konwekcję, zatem ciepło w tych miejscach nie jest zbyt łatwo transportowane z wnętrza Słońca na jego powierzchni. Plamy są w związku z tym chłodniejsze i na tle swego rozjarzonego otoczenia wydają się prawie czarne. Mimo to wciąż jeszcze mają temperaturę 3500 - 4500 stopni i tak naprawdę świecą mniej więcej dziesięć razy jaśniej niż Księżyc w pełni. Plamy słoneczne są zatem, jeśli spojrzymy na nie z punktu widzenia zachodzących w fotosferze turbulencji, miejscami intensywnego ruchu. Na podstawie przemieszczeń plam słonecznych odkryto zresztą ruch obrotowy Słońca wokół własnej osi, gdyż wirują one wraz z nim.

Reszta :

http://astro.ia.u...wnosc.html

petrus13
Ciężki do tłumaczenia tekst sprzed 20 godz. Więc na razie tylko sygnalizuję temat , może ktoś całość jakoś logicznie przetłumaczy ?Frown

www.nasa.gov/images/content/727027main1_SolarWindESA-670.jpg
Słońce wysyła w kierunku Ziemi ,otoczonej przez ochronną bańkę zwaną magnetosferą ,ciągły strumień cząstek i fal elektromagnetycznych . Naukowiec z NASA Goddard niedawno opracował po raz pierwszy, zestaw równań, które pomagają opisać fale wiatru słonecznego czyli fale Alfven.

Zrozumienie Słońca oraz materiałów i energii którą wysyła wpływając tym samym na cały Układ słoneczny jest bardzo istotne, ponieważ tworzy dynamiczny system pogody kosmicznej która może zakłócić stworzone przez ludzkość technologie w przestrzeni np. komunikacji , Global Positioning System (GPS) i satelitach wykorzystywanych do innych celów.

Całość :
http://www.nasa.g...rwind.html

P.S. Grin
Ja jakoś sobie przetłumaczyłem i chybaWink zrozumiałem , ale ułożyć to w logiczne zdania i żeby nikt się nie czepiał nieścisłości , to naprawdę nie jest łatwo - tak na szybko .
Edytowane przez petrus13 dnia 22-02-2013 14:39
Powiedzieć komuś "idiota", to nie obelga, lecz diagnoza. - Julian Tuwim

WosZ

Ciężki do tłumaczenia tekst sprzed 20 godz. Więc na razie tylko sygnalizuję temat , może ktoś całość jakoś logicznie przetłumaczy

Ciężki do przetłumaczenia to fakt. Ale pozostała mi 1/4 całości. Zobaczę co z tego wyjdzie Smile

EDIT: 1/4 Niestety najtrudniejsza część...
Edytowane przez WosZ dnia 22-02-2013 22:40
-

petrus13
No , dobra , wysiadam Sad

Ion cyclotron waves
nie są moją ulubioną specjalnością Wink
Więc tylko przetłumaczyłem kawałek , jako zajawkę tematu
science.nasa.gov/media/medialibrary/2013/03/08/splash_big.jpg

Odkryto źródło energii wiatru słonecznego .
........Wiatr słoneczny przyspiesza trzykrotnie , przechodząc przez koronę Słońca i poruszając się w zimnej przestrzeni kosmicznej nadal zachowuje " ciepło " - odpowiedź , czym to jest spowodowane , naukowcy znaleźli na starych , 8- ścieżkowych taśmach magnetycznych sondy kosmicznej Wind , która przetrwała już dwa cykle słoneczne i niezliczoną liczbę słonecznych rozbłysków ......"Stara " sonda WIND nadal wysyła doskonałe dane - mówi Adam Szabo z NASA Goddard Space Flight Center , naukowiec uczestniczący w tym projekcie naukowym . Sonda wystrzelona w 1994 roku ma jeszcze w swych zbiornikach paliwa na 60 lat . ....

"Od dawna zastanawiałem się, dlaczego cięższe elementy wiatru słonecznego poruszają się szybciej i mają wyższe temperatury od lżejszych pierwiastków," mówi Justin Kasper z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. "To jest całkowicie sprzeczne z intuicją."

Reszta mnie przerasta , przynajmniej dziś Grin

http://science.na...solarwind/
Edytowane przez petrus13 dnia 09-03-2013 01:29

petrus13
19 lipca 2012 zachodząca plama pożegnała nas rozbłyskiem i CME
NASA udostępniła nagranie tego zjawiska . Piękno i groza ( skala do Ziemi )
Polecam oglądać na pełnym ekranie

http://www.nasa.g...=159752531

WildLady
skala do Ziemi robi piorunujące wrażenie...

petrus13

Słońce zmienia się czasami powoli a czasami szybko, wpływając na pogodę Ziemi i temperatury, i w ostateczności ma decydujący wpływ na całe życie na Ziemi, które zależy od ilości energii dochodzącej do Ziemi ze Słońca.

Jednym z głównych wyników misji Sorce jest codzienny zapis promieniowania słonecznego (TSI), ponad atmosferą Ziemi. TSI jest krytyczną, podstawową zmienną dla systemu klimatycznego Ziemi, ponieważ nawet niewielkie różnice w ilości energii które docierają do kuli ziemskiej od Słońca mogą wpływać na klimat Ziemi i systemy pogodowe. TSI jest nieco niższy w trakcie słonecznych okresów minimalnych i wyższy podczas słonecznych maksymalnych okresów, z większą zmiennością widoczną podczas słonecznych okresów maksymalnych. Flary słoneczne i plamy słoneczne, które występują częściej podczas słonecznych maksimów, umożliwiają dokładniejsze zmierzenie skoków TSI.

www.nasa.gov/images/content/738214main1_sorce-irradiance-670.jpg

Reszta wiadomości o misji Solar Radiation and Climate Experiment (SORCE) dla dociekliwych na stronie :

http://www.nasa.g...10yrs.html

Natura
http://tvnmeteo.t...7,1,0.html

wibi

Natura napisał(a):
http://tvnmeteo.t...7,1,0.html

1. Po części są to bzdury.
2. Jak wklejasz link, pofatyguj się i wklej także tekst.

Solem
Nie takie znowu bzdury...

Ten 1 komentarz ma w sumie całkiem racjeSmile

petrus13
Solem - artykuł podpiera się tzw "autorytetami" , więc co ja , prostak ze wsi Wink mogę powiedziec :

Słońce " wybucha " ( tak to określa TVN24 ) - rozbłyskowi towarzyszy Koronalny Wyrzut Masy w przestrzeń międzyplanetarną - CME dociera do magnetopauzy ( w " standarcie "14 średnic Ziemi ) i ściska ziemską magnetosferę np. do 6 ciu ( więcej niż o 50% ) - określa się to mianem burzy geomagnetycznej - i ................ na Ziemi i wewnątrz niej nic się nie dzieje ?

Bo CME po duzym rozbłysku ma chyba " trochę " większą prędkość , gęstość i temperaturę niż wiatr słoneczny z tzw. dziur koronalnych - ................
I plamy i " wybuchy " nie mają wpływu ?

Trzęsienia ziemi nie mają związku z aktywnością słoneczną

No ja nie wiem . Ale wiem ,ze mnie by w NASA nie zatrudnili ( do TVN nawet bym nie śmiał) .
Edytowane przez petrus13 dnia 12-04-2013 20:41

Solem
Ale ja piszę o komentarzu pod artykułem.

petrus13
A Wibi pisał o tresci artykułu pod kontrowersyjnym tytułem :

Trzęsienia ziemi nie mają związku z aktywnością słoneczną

, a ja ( czasami czytam cos1 ) ale nie traktuję poważnie anonimowych komentarzy z Onetu , Gazety , TVN24 ,WP i innych takich siedlisk ................ wszelkiego autoramentu . Tam najczęściej można dowiedzieć się , jak obrazić i poniżyć ludzi o odmiennym zdaniu

Ewentualne przykłady na PW Wink
Edytowane przez petrus13 dnia 12-04-2013 23:11

Przejdź do forum: