Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Słońce
alsza
U mnie też widać niewyraźnie ale ja mam rozdzielczość 1366x768.

szafot
Właśnie na Interii wpadł mi w oko taki oto tekst:
http://nt.interia...Id,1841802
Oczywiście tytuł jest głupawy bo to co jest opisane jednoznacznie wskazuje na zwiększoną aktywność słoneczną. Jakiś czas temu spotkałem się ze wzmiankami że w naszym Układzie Słonecznym postępuje ogólne ocieplenie. Ciekawi mnie jednak na ile przytoczone informacje faktycznie są prawdziwe. Choćby ta pierwsza mówiąca o "wzroście pola magnetycznego" Słońca o 230% od 1901.
Wie ktoś co więcej na ten temat?

wibi
Powymieniane są teoretycznie fakty, o których nawet nie słyszałem.
Nie wklejaj więcej takich bzdur, szczególnie tamtego pochodzenia.
Nawet nie będę tego komentował.

szafot
Może jednak nie jest taki zły.
Tylko tak jak pisałem tytuł głupawy.
Tą pierwszą informację możemy np znaleźć:
http://www.nature...437a0.html
O wzroście planetarnej aktywności (łączonej z "efektem cieplarnianym" ) obiło mi się o oczy już wcześniej.
Jest to sensowne dla ludzi, którzy wiążą obecne ocieplanie się Ziemi mniej z działaniem człowieka a więcej z siłami zewnętrznymi, czyli Słońca. Skoro na innych planetach też możemy to obserwować to mamy dowód na rozkręcające się Słońce i możemy oczekiwać poważniejszych zmian na Ziemi.

wibi
Nie tędy droga. Duże zmiany będą, i to za sprawą Słońca, ale nie szukajmy przyczyny poza US, której nie da się nawet zweryfikować.

Oprócz tego, jak można wyciągać wnioski w skali kosmosu i US na podstawie kilkudziesięciu lat obserwacji. Jedne cykle w US są krótkie, inne długie.

Od dłuższego czasu mam teorię na temat zmian, które następują, ale jeszcze za wcześnie, żeby ją opisać w grupie public i jak na razie wszystko wskazuje, że może być poprawna.

oberoding
Piękny filmik:

Edytowane przez wibi dnia 01-07-2015 11:28

setik
Czesc,
wracajac do pamietnego dnia 04 list 2003 , w ktorym zaobserwowano najwieksza flare (o mocy trudnej do dokladnego oszacowania z powodu przekroczenia skali w czujnikach GOES) + 28 (+45 - wg analizy po czasie ) zalaczam mapy synoptyczne za dnia 03 i 04 listopada 2003.
Wyrzut nastapil z plamy 486 na zachodzie
s3.postimg.cc/nuaj0u42n/04nov2003.jpg

s29.postimg.cc/ehpozw7sj/03nov2003.jpg

petrus13
13 Wrzesnia , w ciągu godziny SDO zarejestrowało dwa zaćmienia Słońca , przez Ziemię i przez Księzyc Grin

s15.postimg.cc/kiuk30qw7/20150913_061407_2048_0304.jpg

s17.postimg.cc/u09y9reu3/20150913_071343_2048_0304.jpg

Archiwalne fotki można pobrać ze strony :

http://sdo.gsfc.n...ta/aiahmi/

petrus13

wibi
Dzisiejsza pozycja STEREO A i B.

s14.postimg.cc/z11cy1blp/Pozycja_STEREO_2015_09_28.jpg

Za dwa lata (2017.09.28) będzie taka.

s14.postimg.cc/ofhhm15a5/Pozycja_STEREO_2017_09_28.jpg

wibi
Prezentacja NASA

wibi
Chyba wiem już dlaczego kiedyś prognozy wiatru słonecznego były znacznie trafniejsze od aktualnych, które tylko czasami, częściowo się sprawdzają.

Prawdopodobnie używają STEREO-A i B do wyliczeń dla symulacji.
Od jakiegoś czasu mają tylko STEREO-A i to na dodatek prawie po drugiej stronie Słońca, co daje sporą niedokładność pomiarową w stosunku do plazmy poruszającej się w kierunku Ziemi.

petrus13
Ciekawostka z cyklu " Skala zjawisk" Grin

wibi
s22.postimg.cc/uf5skebkd/S_o_ce_2016_01_26_3.jpg

s22.postimg.cc/gziruy32l/Twarz_S_o_ce.jpg

Grin

Straznik

wibi napisał(a):
s22.postimg.cc/uf5skebkd/S_o_ce_2016_01_26_3.jpg

s22.postimg.cc/gziruy32l/Twarz_S_o_ce.jpg

Grin

hehe to jest dobre ^ ^

wibi
Nawet struktury plazmy na Słońcu są zgodne z cieniowaniem na włosach, uchu i brodzie Wink
Na Facebooku zapewne zrobiłoby "karierę" Wink

wibi
Jeszcze po prawej widzę dokładnie osła do połowy Smile

Macie tu w max rozdzielczości.
s24.postimg.cc/odp4s770x/S_o_ce_2016_01_26_4.jpg

s24.postimg.cc/4kd0zhtn5/S_o_ce_2016_01_26_5.jpg

Straznik

wibi napisał(a):
Jeszcze po prawej widzę dokładnie osła do połowy Smile

Macie tu w max rozdzielczości.
s24.postimg.cc/odp4s770x/S_o_ce_2016_01_26_4.jpg

s24.postimg.cc/4kd0zhtn5/S_o_ce_2016_01_26_5.jpg

a w jego nosie jakaś czaszka jest ^ ^ niezłe cyrki hehe

Turoń Smile

kara
No fajnie widać Wink jak dla mnie konik garbusek z kopytkiem, czacha w zębach i rekin zjadający coś w oku hehe dobre Wibi
Nie daj się ludziom wciągnąć w ich burzę.
Wciągaj ich w swój spokój...

wibi
Granule - niewielkie (do 1400 km średnicy) komórki konwekcyjne plazmy wynoszone do góry w strefie konwekcyjnej Słońca, o temperaturze wyższej niż średnia temperatura powierzchni.
Ziarnisty wygląd powierzchni Słońca pochodzi od szczytów granul i nosi nazwę granulacji. Brzegi granul są ciemniejsze, gdyż tworzy je zimniejsza, opadająca plazma. Jednak różnice jasności między środkiem a brzegiem granuli nie są duże, i wynoszą kilkanaście procent średniej wartości.
Pomiary przesunięć dopplerowskich granul dostarczają potwierdzenia dla ich konwekcyjnej natury. W środku granul plazma wznosi się z prędkością ok. 400 m/s i rozpływa na boki z prędkością ok. 250 m/s.
Czas istnienia typowej granuli wynosi 8 minut, aczkolwiek niektóre granule mogą istnieć nawet do 20 minut. Po tym czasie granula zanika, a jej miejsce zajmuje nowa. Niektóre granule ulegają gwałtownym przemianom, które określa się mianem eksplozji. Granula taka kończy swe istnienie jako rozpadający się pierścień.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Granule

Ciekawe, czy zwiększanie się granul nie jest związane z gromadzeniem elektronów, a ich zmniejszanie z emisją.
Nasza jonosfera gromadząc elektrony - zwiększa objętość i generuje fale elektromagnetyczne.

Może tam jest podobna zasada, tylko inne moce i długości fal?

Przejdź do forum: