Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Słońce
alsza

inanord napisał(a):
Znalazłam ciekawy tekst o obserwacji i fotografowaniu słońca
http://astropolis...-poradnik/

Ja próbowałam od paru dni kupić folię Baadera ND5 i nie znalazłam jej ani u mnie w mieście, ani w okolicy, jedynie oferuje ją sklep wysyłkowy z KrakowaWink

pyroaniah

Była 6:30 rano, spałem jeszcze w namiocie. Kiedy się obudziłem, niedźwiedź stał już nade mną - relacjonował Jakub Moravec w rozmowie z dziennikarzami norweskiej telewizji NRK.

Byłem w Nordland, na granicy ze Svalbardem. Tylko turystom zdarzają się takie rzeczy. Szkoda misia..

petrus13
Zaczęło się Grin

s12.postimg.cc/59bcvvohl/Obrazy_003.jpg
Powiedzieć komuś "idiota", to nie obelga, lecz diagnoza. - Julian Tuwim

wibi
10:05 - Głogów
s4.postimg.cc/6sd6q4khl/Za_mnienie_2015_03_20_10_05.jpg

wibi
10:27 - Głogów
s24.postimg.cc/pr49b3hf5/Za_mnienie_2015_03_20_10_27.jpg

petrus13
Wysocko Małe - czas na zdjęciu

s24.postimg.cc/s48vg98mp/Obrazy_021.jpg

wibi
10:35 - Głogów
s3.postimg.cc/8pfky2esf/Za_mnienie_2015_03_20_10_35.jpg

Ori
Już w tej chwili jest już taki nastórj półmroku jakby miał padać deszcz przy pełnym słońcu. Niestety, warunki w jakich jestem obecnie nie pozwalają mi na robienie zdęć(((((. Pozostaje mi zaczekać na następne zaćmienie słońca widocne w Polsce za 120 lat)))))).
Przyczyna źródłem wszelkich skutków.

wibi
10:50 (szczyt zaćmienia) - Głogów
s30.postimg.cc/r8uztovx9/Za_mnienie_2015_03_20_10_50a.jpg

s30.postimg.cc/y0lewjkwt/Za_mnienie_2015_03_20_10_50b.jpg

petrus13
Wysocko Małe

s4.postimg.cc/jndev2cah/Obrazy_027.jpg

wibi
Na żywo.

Ori
Oglądam zaćmienie Słońca w Warszawie (Włochy) . Jeszcze widać częściowe przesłonięcie Słońca. Cień przesuwa się w górnej części Słońca w lewo. Oglądam przez dyskietkę i pomimo czerwonej poświaty to i tak dobrze widać to zjawisko zaćmienia.

petrus13
A ja - jak pisałem , robię fotki przez kliszę rentgenowską Wink

alsza
Moje zdjęcia nie wyszły, nie mam czym się pochwalićShock, za to Wasze superSmile

petrus13
Zacząłem to i skończę Wink jak przystało na prawdziwego .....Wink maniaka

s16.postimg.cc/b0d767nch/Zacmienie_068.jpg

wibi
Całkowite dopiero za 120 lat
W Polsce ostatnie tak duże zaćmienie częściowe, jak piątkowe, można było obserwować w styczniu 2011 roku. Następne - równie głębokie - obserwatorzy w Polsce będą mogli oglądać w sierpniu 2026 roku, jednak efekt nie będzie wówczas tak spektakularny, bo rozpocznie się ono niedługo po godzinie 19. Na całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terytorium Polski będzie trzeba poczekać 120 lat do października 2135 roku. Ostatnie zaćmienie całkowite można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu w okolicach Suwałk.
Źródło: tvn

inanord
Przez folię nie udało mi się specjalnie. Zdecydowanie lepiej wyszło przez kliszę rentgenowską. Najgorzej, ze jak już wyczułam jak robić, to zaćmienie już się kończyło. No i zapomniałam włączyć datę i godzinę.
s10.postimg.cc/51labi1sl/DSC08244.jpg

tak wyszło przez folię

s23.postimg.cc/5pk10anzr/DSC08236.jpg

s18.postimg.cc/gwgu3s1hx/DSC08188.jpg

s7.postimg.cc/fmi5fio13/DSC08197.jpg

s7.postimg.cc/65sc8w46f/DSC08220.jpg

s14.postimg.cc/oh8lsqg3x/DSC08231.jpg

s22.postimg.cc/pwyh6c0l9/DSC08234.jpg

podnosalem.strefa.pl
Ori
@inanord, zdjęcia są co prawda survivalowe , ale są jak najbardziej prawdziwe i pokazują to co trzeba. Nie zrażaj się pierwotnymi podejściami, następnym razem (za ok.120 lat) będą lepsze)))))

petrus13

Zdecydowanie lepiej wyszło przez kliszę rentgenowską.

Cieszę się - czasami najprostsze metody są najlepsze - ja też wszystkim polecałem kliszę rentgenowską - nawet dzieciakom ze szkoły obok - zresztą Wibi zacytował " fachowego fachowca " Grin

Klisze..

Klisze, tak. Klisze rentgenowskie są dobre, ale muszą być bardzo czarne. Niektórzy mówią, że przez okopcone szkiełko. Nie polecałbym tego. Dlaczego? Dlatego, że cały problem polega na tym, żeby nie dopuścić do oka dużej ilości promieniowania podczerwonego, czyli tego cieplnego. Kliszy rentgenowskie mają dużo tych związków srebra, dlatego dobrze pochłaniają.

inanord
No cóż. Doświadczenie jakie takie zdobyłam, tylko ze będę musiała trochę poczekać , żeby je wykorzystaćWink

podnosalem.strefa.pl
Przejdź do forum: