Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Słońce
bronek
Tak, ale wpływa to na promieniowanie UV w kierunku Ziemi. W tym wypadku bardziej liczy się długi okres czasu, gdyż wtedy może to wpłynąć na stan ozonu i reakcje chemiczne w stratosferze.
 
http://www.facebook.com/Sunclimate-719393721599910
wibi

Ori napisał(a):
Tylko jaki jest jego udział w aktywności słonecznej podczas cykli słonecznych. Sądzę, że największy udział w cyklach słonecznych mają planety wewnętrzne w odpowiedniej konfiguracji tj. ich położenie względem Słońca, odpowiedni kąt nachylenia biegunami oraz odległość od Słońca.

Uran jest wyjątkowo mocno nachylony biegunowo, nachylenie względem ekliptyki wynosi 97.77 stopnia.
Pole ma siłę od 10-110 uT, więc przy odległości 2.9 mld km i średnicy planety 4x większej od Ziemi ma spory wpływ.

s29.postimg.cc/3xis4nk8j/1200px_Uranian_magnetic_field_pl_svg.jpg

Półkula północna - Lata - Półkula południowa
Przesilenie zimowe 1902, 1986 Przesilenie letnie
Równonoc wiosenna 1923, 2007 Równonoc jesienna
Przesilenie letnie 1944, 2028 Przesilenie zimowe
Równonoc jesienna 1965, 2049 Równonoc wiosenna

bronek napisał(a):
Zobaczcie zmiany w całkowitym promieniowaniu słonecznym. Całkowite TSI spadło nieznacznie, natomiast duże procentowo zmiany są w promieniowaniu UV. Wykazano, że zmiany UV są prawie analogiczne jak zmiany w fali radiowej F10,7.
http://www.nasa.g...k=u_EA2Rzp
http://www.swpc.n...le/f10.gif
Nie wiem, czy jest jakiś monitoring F10,7 na bieżąco ?

Czyli rozumiem, że 10.7cm, to długość fali.
Jeśli tak, to częstotliwość wynosi 2.8 GHz

Dodam tylko , że w sytuacji zaistnienia całkowitego zaćmienia 10.7cm solar flux index schodzi do wartości 0

Czyli w uproszczeniu : są plamy , jest aktywność , jest odczyt na długości 10.7 cm - nie ma plam , nie ma aktywności magnetycznej na Słońcu - nie ma odczytów na tej długości . I nie zależy on od mocy rozbłysków np.klasy X tak bardzo jak X-Ray .

Trzeba obserwować te odczyty przy dziurach koronalnych.
 
petrus13

Długość fali 10.7cm to częstotliwość 2800MHz.Badania wykazały , aktywność na tej częstotliwości koreluje ze wskaźnikami aktywności słonecznej, takimi jak liczba plam i ich powierzchnia .Jest ściśle związana z aktywnością magnetyczną,


Z obserwacji widzę , że dziury koronalne zmieniają się wizualnie , czyli podlegają zmianom magnetycznym , czyli jak w przypadku plam , też pewnie emitują fale na jakichś długościach ...........
 
wibi

Z obserwacji widzę , że dziury koronalne zmieniają się wizualnie , czyli podlegają zmianom magnetycznym , czyli jak w przypadku plam , też pewnie emitują fale na jakichś długościach ...........

Dziury koronalne i plamy słoneczne generują najróżniejsze fale elektromagnetyczne. Podobnie jak łuk elektryczny.
 
petrus13
Z publikacji , które udało mi się znaleźć i przeanalizować Grin wnioskuję , że "szumy" na długości 10.7 mogą dotyczyć aktywności plazmy w sensie przemieszczania się pionowego -ze środka korony na zewnątrz i na odwrót - m.in. tzw. " łuki" . Natomiast dziury koronalne , to już plazma unosząca się nad koroną i przemieszczanie wzdłużne/ poziome ( coś jak chmury nad Ziemią Wink ) i zapewne to już inna długość .
 
wibi

petrus13 napisał(a):
Z publikacji , które udało mi się znaleźć i przeanalizować Grin wnioskuję , że "szumy" na długości 10.7 mogą dotyczyć aktywności plazmy w sensie przemieszczania się pionowego -ze środka korony na zewnątrz i na odwrót - m.in. tzw. " łuki" . Natomiast dziury koronalne , to już plazma unosząca się nad koroną i przemieszczanie wzdłużne/ poziome ( coś jak chmury nad Ziemią Wink ) i zapewne to już inna długość .

Jestem prawie przekonany, że tak nie jest.
Generowanie częstotliwości nie ma raczej nic wspólnego z przemieszczaniem się plazmy.
W przypadku plam słonecznych, czyli dziur w fotosferze gwiazdy, fale elektromagnetyczne nie są filtrowane i wydostają się bezpośrednio. W przypadku dziur koronalnych, czyli wiszącej plazmy, fale elektromagnetyczne są generowane w kierunku wiszącej plazmy i w kierunku fotosfery. Następnie poprzez odbicia i rezonans jedne częstotliwości są wzmacniane inne wygaszane.
 
petrus13

Covington and his colleagues realized that the Sun's emission at 10.7cm wavelength was varying. They did not expect this. Thinking at that time was that the solar emission at centimeter wavelengths would be simply black body emission from a ball of hot gas. This led to the question of whether this was a variation in the emission from the whole disc or that smaller, variable sources were present, perhaps associated with active regions and sunspot groups.


Frown mnie nie chodzi o

Generowanie częstotliwości nie ma raczej nic wspólnego z przemieszczaniem się plazmy.


tylko o modulację w sensie mocniej-słabiej lub , jak kto woli ciszej-głośniej - większy "szum" wywołuje plazma przemieszczająca się wraz ze zmianą temperatury - w środku większa , wydostając się na "zewnątrz " rozpręża się i ostudza .Ogólnie Słońce nadaje na - umownie 10.7 cm. a w rejonach aktywności plam "szum " jest mocniejszy.
Edytowane przez petrus13 dnia 21-07-2014 00:03
 
wibi
Szum to nakładające się częstotliwości, a długość fali 10.7 cm, to fala elektromagnetyczna 2.8 GHz Wink
 
bronek
Znalazłem taką korelację między UV o różnych długościach fali, a F 10,7, a także promieniowaniem galaktycznym GCR (odwrotnie).
http://oi57.tinyp...4982fl.jpg
 
http://www.facebook.com/Sunclimate-719393721599910
petrus13
s27.postimg.cc/8q3flfp8f/irradiancja_c2.jpg

s14.postimg.cc/my823p0fh/Aktywno_s_oneczna.jpg


A propos promieniowania innego niż słoneczne :

Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, uważają, że Wstęga odkryta w ubiegłym roku przez satelitę IBEX świadczy o zbliżaniu się Układu Słonecznego do chmury gorących gazów. Ma ona temperaturę miliona kelwinów a Słońce powinno wejść w nią w ciągu najbliższych 100 lat.

Wstęga to olbrzymie pasmo w postaci niedomkniętego pierścienia. Dotychczas wysnuto kilka teorii dotyczących jej istnienia, ale wszystkie odwoływały się do zjawisk zachodzących dość blisko, na granicy Układu Słonecznego. Tymczasem profesor Stanisław Grzędzielski uważa, że Wstęga istnieje, ponieważ Słońce zbliża się do granicy bardzo gorącego obłoku materii międzygwiazdowej. Jej obecność manifestuje się rozkładem strumieni energetycznych atomów naturalnych (ENA). Powstają one gdy protony gorącego gazu mieszają się z atomami gazu neutralnego i wychwytują z nich elektrony. ENA nie mają ładunku elektrycznego, więc podróżują po prostych, gdyż nie oddziałują na nie pola magnetyczne.

Polacy, na łamach prestiżowego Astrophysical Journal Letters twierdzą, że ENA powstają wskutek procesów, które zachodzą na granicy chłodnego Lokalnego Obłoku Międzygwiazdowego (o temperaturze 6-7 tysięcy kelwinów) a Lokalnego Bąbla (temperatura ok. miliona kelwinów). Obłok znajduje się we wnętrzu Bąbla, który ma rozmiary kilkuset lat świetlnych.

Z analiz przeprowadzonych przez Centrum Badań Kosmicznych PAN wynika, że granica pomiędzy Obłokiem a Bąblem może być od nas odległa nie o kilka lat świetlnych, a o 500-2000 jednostek astronomicznych. A zatem już w przyszłym wieku Układ Słoneczny znajdzie się we wnętrzu Bąbla.

Nie ma jednak powodów do obaw. Podczas swojej wędrówki Układ Słoneczny wielokrotnie przechodzi przez takie obszary. Profesor Grzędzielski mówi, że efektem wejścia Słońca w obłok gorącego gazu będzie prawdopodobnie skurczenie się heliosfery i nieznaczne zwiększenie promieniowania kosmicznego, które dociera do Ziemi. W przyszłości ludzie będą musieli zatem projektować urządzenia bardziej odporne na promieniowanie kosmiczne.


http://kopalniawi...abel,10440

Była też już mowa o wejściu w : tzw."obłok energii" .

Więc wiemy , że nie tylko Słońce może zadziałać jak impulsowe działko elektromagnetyczne .

Pozostaje kwestia "wzmocnienia " impulsu / odchylenia fali przez oddziaływanie planet US , przelatującej komety, bądź jakiegoś " przybysza spoza US
Edytowane przez petrus13 dnia 21-07-2014 16:25
 
bronek
Dzięki Petrus, to mogą być niezwykle ważne fakty, jeśli następny cykl słoneczny będzie bardzo niski, bardziej niż obecny. Słońce jest jedyną ochroną przed protonami o energii mierzonej w GeV.
"Zespół badaczy z Pracowni Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki z Centrum Badań Kosmicznych PAN w szerokiej współpracy międzynarodowej od lat prowadzi kompleksowe badania heliosfery. Ostatnio opublikowane zostały wyniki kolejnego ich etapu.

Reakcja fotojonizacji atomów neutralnych przez promieniowanie ultrafioletowe Słońca jest ważna zarówno dla zrozumienia procesów fotochemicznych w wyższych warstwach atmosfery ziemskiej, jak i w fizyce heliosfery. Dokładne uwzględnienie fotojonizacji niezbędne jest m.in. do zrozumienia, jak Słońce modyfikuje strumienie gazu, napływające do nas z ośrodka międzygwiazdowego. Uwzględniając te modyfikacje i mając pomiary strumieni gazu międzygwiazdowego przeprowadzone we wnętrzu Układu Słonecznego, potrafimy wywnioskować, co dzieje się w otaczającym Słońce obłoku międzygwiazdowym. Ponieważ strumień promieniowania ultrafioletowego Słońca mocno się zmienia w takt 11-letniegu cyklu aktywności słonecznej, potrzebna jest znajomość tempa fotojonizacji na przestrzeni kilku lat poprzedzających takie obserwacje, a jeśli chce się porównać wyniki różnych obserwacji rozłożonych w czasie, to na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Niestety dostatecznie długiej serii takich pomiarów nie ma, toteż w przeszłości często posiłkowano się oszacowaniami lub traktowano jonizację jako dodatkowy nieznany parametr.


Bezpośrednie pomiary promieniowania słonecznego w zakresie odpowiedzialnym za fotojonizację, możliwe tylko spoza atmosfery ziemskiej, są technicznie złożone m.in. ze względu na dość szybkie i trudne do uchwycenia zmiany charakterystyk detektorów. Codzienny pomiar widma słonecznego w zakresie dalekiego ultrafioletu wykonywany jest dopiero od 2002 roku (satelita NASA TIMED); od połowy lat 90. (sonda kosmiczna ESA SOHO) pomiary były dokonywane w niepełnym zakresie widmowym. Na szczęście zmiany w widmie słonecznym w zakresie odpowiedzialnym za fotojonizację skorelowane są z promieniowaniem radiowym Słońca w zakresie decymetrowym, które jest dokładnie mierzone przez radioteleskopy na Ziemi od 1948 roku."
http://www.cbk.wa...;Itemid=92
 
http://www.facebook.com/Sunclimate-719393721599910
petrus13
Rocznica zdarzenia , którego na nasze szczęście nie było Wink , bo gdyby nas trafiło , to byśmy jeszcze o nim nie pisali Grin w internecie

Z translatora :


23 lipca 2014: Jeśli asteroida wystarczająco duży, aby wbić współczesną cywilizację z powrotem do 18 wieku pojawiły się z głębokiej przestrzeni i brzęczały systemu Ziemia-Księżyc, w pobliżu-miss będzie nagłówek wiadomości błyskawicznych na całym świecie.

Dwa lata temu, Ziemia doświadczyła dokładne golenie tak niebezpieczną, ale większość gazet nie wspomniała go. "Udar" był skrajny burza słoneczna, najpotężniejszy w aż 150 + lat.
W lutym 2014 r. fizyk Pete Riley Predictive Science Inc opublikowała dokument w przestrzeni Pogoda zatytułowany "Na prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogody kosmicznej." W to, że analizowane rekordy burz słonecznych sięgających 50 + lat. Poprzez ekstrapolację częstotliwość zwykłych burz do skrajności, że oblicza szanse, że burza Carrington klasy uderzy Ziemię w ciągu najbliższych dziesięciu lat...."Bogaty zestaw danych pobrane przez STEREO znacznie przekroczył stosunkowo skromne obserwacje, że Carrington był w stanie zrobić w 19 wieku," stwierdza Riley. "Dzięki STEREO-A wiemy wiele na temat struktury magnetycznej CME, rodzaj fal uderzeniowych i cząstek energetycznych produkowane, a może przede wszystkim, ilość CME, które go poprzedziły."


http://science.na...uperstorm/
 
wibi
Poniższe zdjęcia US są tak samo ustawione.
Równonoc ziemska na 9-tej i na 3-ciej, a maksymalne przechyły biegunowe na 12-tej i 6-tej.

Minimum Daltona w 1805 roku.
Cykl 5
s15.postimg.cc/574kevfpz/S_oneczny_cykl_5_1805r_Minimum_Daltona.jpg

Szczyt cyklu 18
s27.postimg.cc/lhlvqjd67/Maksimum_s_oneczne_cyklu_18_1948_r.jpg

Szczyt cyklu 19
s27.postimg.cc/6e4b06g6n/Maksimum_s_oneczne_cyklu_19_1958_r.jpg

Szczyt cyklu 20
s27.postimg.cc/d3692gc4v/Maksimum_s_oneczne_cyklu_20_1969_r.jpg

Szczyt cyklu 21
s27.postimg.cc/e0cobbnn3/Maksimum_s_oneczne_cyklu_21_1981_r.jpg

Szczyt cyklu 22
s27.postimg.cc/3u42sc38v/Maksimum_s_oneczne_cyklu_22_1990_r.jpg

Szczyt cyklu 23
s27.postimg.cc/d0mdfm8hb/Maksimum_s_oneczne_cyklu_23_2001_r.jpg

Prawdopodobnie jeden z dwóch szczytów cyklu 24
s27.postimg.cc/nfx529v1r/Maksimum_s_oneczne_cyklu_24_2013_r.jpg


Edytowane przez wibi dnia 24-07-2014 19:02
 
MC
Jakiego rodzaju to jest zniekształcenie obrazu? Skąd taki efekt ?
s10.postimg.cc/xuoucryid/image.jpg
 
wibi
Aktualne ustawienie biegunowe.
Mars jest aktualnie przechylony biegunem magnetycznym w kierunku Słońca, więc ma i będzie miał w najbliższym czasie duży wpływ na aktywność naszej gwiazdy od swojej strony.

s28.postimg.cc/6olgui0u1/Uk_ad_S_oneczy_Oddzia_ywania_magnetyczne_plane.jpg

W kierunku Marsa i Saturna poleciały ostatnie duże CME.
W okolicach połowy września Merkury powinien na krótko wpłynąć na aktywność Słońca od naszej strony.
 
petrus13

W okolicach połowy września Merkury powinien na krótko wpłynąć na aktywność Słońca od naszej strony.


Myślę , że może ogólnie aktywność "po ciemnej stronie " Wink Słońca się zmienić

s29.postimg.cc/un0uk8gmr/15_08_US2.jpg
 
wibi
Plama na zachodzie ma ogromną dominację biegunową.
s28.postimg.cc/lwvmz0dq1/Plama_2014_08_15_dominacja_biegunowa.jpg
 
wibi
Chciałbym, żebyście większą uwagę zwracali na dziury koronalne.
To one generują duże promieniowanie elektromagnetyczne oraz elektrony.
Dziura koronalna promieniuje dość często przez 4 dni, czasami dochodzą kolejne 2 lub nawet 4, gdy dziura koronalna jest bardzo duża.
To nic innego, jak plazma, która wisi nad fotosferą gwiazdy poprzez zmianę polaryzacji danego regionu.
Jak do Ziemi doleci plazma po rozbłysku lub oderwaniu się, to mamy burzę geomagnetyczną przez kilka lub kilkanaście godzin.
Pomińmy ekstremalne przypadki, super mocnych i bezpośrednich rozbłysków.
Warto zwracać większą uwagę na to zjawisko.
 
nikt11
Co zasila Słońce?

s29.postimg.cc/g2wofcrk3/reakcje_na_sloncu.jpg

link z opisem po ang poniżej
http://www.space....aphic.html
 
wibi
Przydatne informacje.

Klasa rozbłysku:
A od 10nW/m2 do 100nW/m2
B od 100nW/m2 do 1uW/m2
C od 1uW/m2 do 10uW/m2
M od 10uW do 100uW/m2
X od 100uW do 1mW/m2

Są jeszcze symbole dodatkowe nie stosowane na co dzień.
Y od 1mW/m2 do 10mW/m2
Z od 10mW/m2 do 100mW/m2

Dla przykładu rozbłysk klasy C1.7 emituje 1.7uW mocy na każdy metr kwadratowy w momencie rozbłysku.
 
Przejdź do forum:

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Słońce-Aktualna sytuacja TG TP*** Słońce, protony, elektrony, plazma, neutino, 10126 09-06-2019 23:01
Słońce - Szukamy -02- TP*** Słońce, protony, elektrony, plazma, neutino, 34 04-02-2018 21:15
Słońce - Szukamy -01- TP*** Słońce, protony, elektrony, plazma, neutino, 19 01-11-2013 17:39
Szukamy astofizyków- oddziaływanie grawitacyjne i elektromagnetyczne na słońce TP*** Słońce, protony, elektrony, plazma, neutino, 21 01-09-2013 22:51
Niespokojne Słońce - Wykrywanie protonów TP*** Słońce, protony, elektrony, plazma, neutino, 1 18-07-2011 01:41
Wygenerowano w sekund: 0.08
6,806,983 unikalne wizyty