Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Układy planet
xena

lacher napisał(a):
Właśnie napisali, że prawdopodobnie są jeszcze dwie planety w układzie słonecznym.

Już o tym w niedzielę wibi napisał na głównej, a ja w ciekawostkach jeszcze wcześniej.

Może to jedną z tych planet widziałem kiedyś przypadkiem? Pisałem o tym na forum Smile

Ale bys musiał mieś oczka dobre, że ho, ho, jak jeszcze nikomu nie udało sie ich zobaczyć Grin

A tak bez żartów. jak mogli dopiero teraz się o tym dowiedzieć. Coś musiało chyba zepchnąć te planety do naszego układu lub powróciły do niego po długiej elipsie. Co mogło sprawić, że jeśli były wcześniej nie mogły być widoczne?

Podejrzewali juz dawno. Teraz znaleźli dowód obliczeniowy, czyli, póki tych planet nie znajdą - czysto teoretyczny.Grin
Wszystko ma swój czas pod Słońcem...

lacher
No cóż, być może. Ale jeśli chodzi o przepuszczalność przestrzeni kosmicznej do obserwacji optycznej - pomijając oczy - to jakie elementy ułatwiają, a jakie utrudniają widoczność np. przez teleskopy. Nie chodzi mi o zanieczyszczenia ziemskiej atmosfery. Jak widzi się w próżni?

pyroaniah
Świetnie. Tyle że im większe zbliżenie, tym mniejszy kawałek nieba oglądasz. Przy patrzeniu przez dobrą lornetkę przeczesanie nieba zajmie ci hmm w tygodniach? Jeżeli szukasz czegoś, czego nie widać przez najlepszą lornetkę i nawet większość teleskopów... cóż, te obliczenia matematyczne mówią nam, gdzie patrzeć. Czyli zajmie to nie wieczność a parę... nie wiadomo czego, jak się znajdzie to będzie. Do tego są takie dowcipy jak przesunięcie dopplerowskie, fakt istnienia czasoprzestrzeni (im dalej patrzysz tym bardziej musisz cofnąć datę w stellarium żeby to znaleźć), soczewkowanie grawitacyjne no i bagatela teoria chaosu.
Teraz krzykiem mody są orbitujące poza "brudną" i drgającą atmosferą teleskopy hubbla i keplera, chociaż system refrakcyjny rozwinięty z radioteleskopów na optyczne też daje niezłe efekty.
Lepsze to niż czesanie pustyni w kosmicznych jajach.

Czita
Ori ...rzuć okiem na SolarHam-latest....imagery na foto STEREO Ahead COR2.... co tam za obiekt tkwi po lewej stronie już od wielu dni zakryty białym prostokątem ... z planet nam znanych to tylko Jowisz gdzieś jest w tych przestrzeniach na SpaceWeather....zawsze był opis foto Słoneczka z ostatnich tygodni i jaka planeta przechodzi a teraz ani słowa....męczy mnie to drugi tydzień .

RWD
Wenus też można tam zobaczyć, nie sprawdzałem jednak czy tak jest w powyższym przypadku.

Alnitak
[img][/img]
s23.postimg.cc/fv1sjq0av/ahead_cor2_latest.jpg

Ori
Za trzy dni tj.31 stycznia br. będzie zbliżenie planet: Mars-Wenus-Słońce oraz Jowisz-Ziemia-Merkury i będzie to preludium do ciekawych układów planet już w lutym.
s28.postimg.cc/96fbzdwtl/KONIUNKCJA.jpg
Przyczyna źródłem wszelkich skutków.

wibi
31.01.2015 o 20tej Merkury i Jowisz będą pod tym samym kątem na orbicie, a Ziemia 5.5 stopnia przed nimi. To będzie sam szczyt oddziaływań.
s27.postimg.cc/q9waw51kv/US_2015_01_31.jpg
Edytowane przez wibi dnia 30-01-2015 00:29

Czita

Alnitak napisał(a):
[img][/img]
s23.postimg.cc/fv1sjq0av/ahead_cor2_latest.jpg

Alnitak@......Jak zaczęłam łazić ostatnio po STEREO-Science Cernter, to w końcu znalazłam opis , że po lewej to na pewno nasza Ziemia błyszczy jak diamencik, a żeby nikt nie miał wątpliwości ... ktoś niezwykle miły z pracowników portalu SSC... zaznaczył to na zdjeciu i podpisał Earth , chyba czytał w moich myślach , że mnie to męczy .
A ta druga planeta to nasz szalony Merkury .
Edytowane przez Czita dnia 04-02-2015 03:47

wibi
To Ceres czy Saturn tak ładnie widać nad Wenus na LASCO C3?
s3.postimg.cc/iyapvdinj/20141113_0006_c3_1024.jpg

s8.postimg.cc/95g07361t/UP_2014_11_13.jpg

pyroaniah
Te dwa obrazki razem dużo wyjaśniają.. Jeszcze tylko linie izoelektryczne planet i linie przebiegów pól do pełni szczęścia....
wibi - 100 lat :)

Ori
A z jakiego okresu pochodzi ten układ planet ? Moim zdaniem to ok. 12 listopada 2015 roku będzie właśnie takie ułożenie planet. Wtedy to właśnie Mars będzie na takiej widocznej pozycji. Ceres jest mniejsza od Wenus i Marsa i nie byłby aż tak widoczna.
Na tą chwilę wygląda to tak:
s13.postimg.cc/hu0zok0c3/UK_AD.jpg

wibi
Przecież na obu zdjęciach jest data.

Ori
No tak, przepraszam. W takim razie na pierwszym planie to jest Wenus a za nią Saturn.

Czita
Ori@...wygląda na to że działanie Merkurego na zachodzie Słoneczka trochę zmniejszyło potencjał rozbłysków na wprost Ziemi .... co tam na zachodzie się dzieje ... http://www.youtub...DoQNE5nTiY
Edytowane przez Czita dnia 15-03-2015 13:29

wibi
s29.postimg.cc/6khs5oplf/US_2015_03_15.jpg
Po drugim kliknięciu zdjęcie osiąga maksymalne powiększenie.

wibi
Aktualne ułożenie planet oraz SDO i SOHO
s10.postimg.cc/6v94yyez9/US_2015_03_28.jpg

wibi
Fajne zdjęcie znalazłem z 2000.05.15.
Merkury, Jowisz, Saturn, Wenus
s16.postimg.cc/x3vfqd7w1/20000515_0018_c3_1024.jpg

s16.postimg.cc/sj99bfo6p/US_2000_05_15.jpg

petrus13
Merkury w perygeum po drugiej stronie Słońca ( względem Ziemi Wink )
s9.postimg.cc/3p6gthv8b/latest.jpg

wibi
Nastąpiło to dokładnie o 14:31 UTC

Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.09
6,745,723 unikalne wizyty