Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Wykrywanie promieniowania docierającego do Ziemi
wibi

Kerim napisał(a):
Wystarczy do tego stary analogowy tuner satelitarny i antena (koniecznie)paraboliczna z tzw polarmount oraz zwyczajny odbiornik TV
W tanszej wersji stary odtwarzacz VHS z tunerem TV i antena kierunkową
Taki zestaw pozwala odbierac w czasie rzeczywistym to co przecisnęło sie przez warstwę ozonowa.

Kerim, wytłumacz dokładnie, jak to będzie działać i co dokładnie wykryje.

aut18
Witam!. Nowy użytkownik, ale regularny gość od kilku miesięcy. Poczułem się sprowokowany do odpowiedzi nie widząc innej.
Od prawie 20 lat zakładałem anteny satelitarne i znam efekt skierowania wiązki anteny odbiorczej na słońce. Wtedy, mimo spokojnego słońca, w odbiorniku słychać wyraźny wzrost charakterystycznego szumu.
Jestem zdania, że nieważna jest konstrukcja anteny (starsze typy symetrycznej paraboli lub nowsze typy korzystające z bocznego wycinka paraboli), ważne jest skierowanie wiązki na słońce.
Należy przy tym uważać, by powierzchnia anteny była matowa - w słoneczny dzień skupienie energii cieplnej z odbitych promieni słonecznych wypala dziurę w plastikowej osłonie konwertera w kilka sekund Sad
Do nakierowania anteny przydatny jest polarmont - czyli uchwyt pozwalający na regulację ustawienia anteny w kierunkach X/Y. Przydał by się programik śledzący słońce; normalnie satelity ustawione są 36 tys km nad równikiem i ta krzywa adaptowana w typowych urządzeniach śledzących/szukających satelity nie jest zgodna z ruchem słońca na niebie (czasami przecina się 2 razy na dzień).
Co do tunera - oczywiście analogowy (dziś nieużywany), cyfrowy posiada filtry odcinające niekorzystne zakłócenia analogowe i nic z niego w tej materii nie wyciśniemy.
A pro po. Jestem pod wrażeniem jakości, szybkości reakcji i profesjonalizmu Losów Ziemi

wibi
Dziękuję Smile

Artur1982
aut18 napisał:

A pro po. Jestem pod wrażeniem jakości, szybkości reakcji i profesjonalizmu Losów Ziemi

Ja też pochwalę LosyZiemi.pl - za zwięzłość, trzymanie się tematyki, najciekawsze info, wygląd strony i fajne forum.
Znam też jeszcze jedną fajną stronkę - zmianynaziemi.pl. Mają tam też fajne artykuły i też fachowo zredagowane. Ale forum LosyZiemi.pl wg mnie jest duuużo bardziej interesujące.

spinaczel

maslarz napisał(a):
Widać zorzę

Gdzie?!? W Polsce?!

//EDIT1: @down:
No a już sie ucieszyłem...w Szwecji to nie aż takie chyba niespotykane zjawisko, prawda? Pfft
Edytowane przez Ori dnia 18-01-2013 23:50

www.pajacyk.pl
Unono
http://www.irf.se//Observatory/?link=..._sp_camera

spinaczel
http://losyziemi....la-zalogi/ co będzie chroniło tych ludzi przed promieniowaniem ? Na Ziemi jest pole geomagnetyczne, atmosfera a tam?
"Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ."

www.pajacyk.pl
wibi
Zrobią coś w formie cienkiej warstwy lekkiego metalu.
Bardziej mnie ciekawi co ich chronić będzie przed śmieniami do wielkości kilku cm.

spinaczel
A przed promieniowaniem przenikliwym co ich ochroni?

www.pajacyk.pl
wibi

spinaczel napisał(a):

Prawdopodobnie jakiś gęsty i bardzo cienki metal typu złoto, platyna, ołów itp.

MarekPoznan
Coś kiepsko widzę te loty z udziałem ludzi dalej niż Księżyc. Przypomina mi się dzieło Stanisława Lema, gdzie są też poruszane te zagadnienia, "Opowieści o Pilocie Pirxie", krótki cytat:

Trzy dni kręcić się wokół Księżyca tylko dlatego, że armator nawalił! [...] No i kiedy wyjechał z normami przebywania w przestrzeni, ustalonymi przez związek zawodowy, tamci zaczęli się wycofywać. Rzeczywiście to nie Rok Spokojnego Słońca. Dawki promieniste nie są obojętne. Więc trzeba by manewrować, chować się przed Słońcem za Księżyc[...]

Piękne określenie Rok Spokojnego Slońca. Ale tak na poważnie, jak poczytać w wikipedii, to na Księżycu nie jest tak spokojnie, jakby się wydawało. W czasie orbitowania Księżyca wokół Ziemi, gdy przechodzi przez ziemską magnetosferę (w czasie pełni), to indukują się całkiem spore ładunki elektryczne i to też nie jest zbytnio bezpieczne, skoki napięcią rozciągają się od -200 V do - 1000 V.

Wylatując poza magnetosferę, ludzie będą narażeni na całkiem poważne zagrożenia ze strony promieniowania.

spinaczel

wibi napisał(a):

Prawdopodobnie jakiś gęsty i bardzo cienki metal typu złoto, platyna, ołów itp.[/quote]
To dlaczego sarkofag w Czarnobylu jest zrobiony z grubej plyty żelbetowej a nie cienkiej warstwy platyny czy złota?

www.pajacyk.pl
wibi

To dlaczego sarkofag w Czarnobylu jest zrobiony z grubej plyty żelbetowej a nie cienkiej warstwy platyny czy złota?

Ponieważ platyna i złoto są zbyt drogie, ale podejrzewam, że jest tam warstwa ołowiu.

Ori
Jak już to jest tam tylko sama blacha i to dziurawa jak rzeszoto.

spinaczel

wibi napisał(a):

Ponieważ platyna i złoto są zbyt drogie, ale podejrzewam, że jest tam warstwa ołowiu.

Promieniowanie np. ultrafioletowe zatrzymuje atmosfera, która ma grubość ponad 20 km, nie wydaje mi się,żeby cienka warstwa ołowiu zatrzymała je.

www.pajacyk.pl
wibi

Promieniowanie np. ultrafioletowe zatrzymuje atmosfera, która ma grubość ponad 20 km, nie wydaje mi się,żeby cienka warstwa ołowiu zatrzymała je.

Taką długość fali bez problemu zatrzyma nawet folia aluminiowa Wink

Konwalia
Witam serdecznie wszystkich użytkowników i administratora tego forum. Chcę rozpocząć dyskusję na temat: jak nas chronić w przypadku zaniku pola magnetycznego przed promieniowaniem docierającym do Ziemi. Temat ten mnie zainteresował po obejrzeniu poniższego filmu na youtubie pt.: Wielkie zmiany małej ziemi https://www.youtu...bO2tlu1ulI

Proszę Was o dyskusję co nas jest w stanie ochronić przed promieniowaniem oprócz aluminium, złota, platyny i ołowiu.
Pozdrawiam.

wibi

Temat ten mnie zainteresował po obejrzeniu poniższego filmu na youtubie pt.: Wielkie zmiany małej ziemi https://www.youtu...bO2tlu1ulI

Oglądnąłem pierwsze 5 minut tego filmu.
Źle, jeśli ktoś nie mający pojęcia o czymś zabiera się do głębszej analizy.
Wiele zmiennych pomija, a bierze pod uwagę wiele czynników pośrednich.

Chcę rozpocząć dyskusję na temat: jak nas chronić w przypadku zaniku pola magnetycznego przed promieniowaniem docierającym do Ziemi.

Jeśli pole magnetyczne zniknie, to nie martwiłbym się tym, co dotrze do nas z zewnątrz, a bardziej tym, że człowiek bez pola magnetycznego nie może normalnie funkcjonować.

Pole nie zniknie podczas istnienia naszej cywilizacji, a jedynie osłabnie, co może być dość groźnym zjawiskiem, ale nawet wtedy nie będzie powodu do zmartwień patrząc na to co do nas dociera z kosmosu.

Na różnego rodzaju filmach na YT "znawcy" tematu straszą, a tak naprawdę zielonego pojęcia o tym nie mają.

Konwalia
Dziękuję za pierwszą odpowiedź. Kontynuujmy temat: co nas chroni przed promieniowaniem kosmicznym w przypadku osłabienia pola.

Bardzo dobrze jest nasycić nasz organizm ziołami tak by sam też mógł się bronić i pić herbaty w dużych ilościach z DZIURAWCA i liści ORZECHA WŁOSKIEGO jak i jeść na surowo ESTRAGON np. w sałatkach i zrobić sobie sok z cukrem z owoców dzikiego bzu czarnego.

A co Wy proponujecie?

wibi

Kontynuujmy temat: co nas chroni przed promieniowaniem kosmicznym w przypadku osłabienia pola.

Nie mam czasu na kontynuowanie tematu, ponieważ ktoś nowy pojawił się i chce od razu odpowiedzi. Na Forum mamy 752 tematy, z czego ponad 400 dotyczy bezpośrednio lub pośrednio pola magnetycznego.
Proponuję najpierw zapoznać się z tymi tematami.

W przypadku, gdy zaczniesz wnosić coś na Forum z własnej wiedzy (nie tylko pytania), otrzymasz wyższe uprawnienia i tam poczytasz sobie kolejne tematy związane z polem magnetycznym, a o ziołach, o których wspominasz też jest sporo - w wyższych grupach.

Przejdź do forum: