Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Komunikacja radiowa
wibi
Przeniesione posty z tematu burzy słonecznej.

Kerim
Wczoraj przed godziną 22:00 w wyniku rozbłysku na Słońcu (R3) mój odbiornik radiostacji zamilkł na około godzinę w pasmie KF 80metrów
3,7 MHz

wibi
Sprawdzałeś inne pasma zaraz po rozbłysku?
Był mocny szum, czy "weszła" jakaś częstotliwość, która spowodowała wyciszenie?

Może ktoś ma analizator widma, wtedy można by o wiele więcej dowiedzieć się o zakłóceniach spowodowanych promieniami Gamma.

Kerim
wibi napisał
Był mocny szum, czy "weszła" jakaś częstotliwość, która spowodowała wyciszenie?
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nie, zrobiło się zupelnie cicho w eterze , efekt był taki jakbym odłączył antenę od odbiornika.
Górne pasma od 18MHz pracowały bez zakłóceń

wibi
No to już jest jakaś poszlaka, że jednak po samym rozbłysku są duże zakłócenia pewnych pasm.

Chyba Maslarz pisał mi coś o powstawaniu zakłóceń na 30MHz zaraz po rozbłysku.

Ciekawe jak jest >20GHz (satelity telekomunikacyjne).

Kerim
Jeżeli chodzi o zakłócenia w odcinku dolnych pasm KF , to z z punktu widzenia krótkofolowca wyglada to w ten sposób:
Najniżej położona warstwa jonosfery, rozciągająca się na wysokości90 km. Warstwa ta powstaje na skutek fotojonizacji tlenku azotu przez promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 121,5 nm. W okresach zwiększonej aktywności słonecznej, czyli wtedy kiedy w obszarach plam słonecznych o złożonej strukturze pola magnetycznego rejestruje się rozbłyski powodujące burze słoneczne, twarde promieniowanie X jonizuje składniki atmosfery na wysokości warstwy , powodując lokalne zaburzenia pola magnetycznego, nawet nie w obszarze strefy czasowej, a samej warstwy.

Koncentracja elektronów jest względnie niska (największa jest w południe) i stopniowo rośnie wraz z wysokością. Po zachodzie słońca na skutek rekombinacji warstwa ta niemal zanika i istnieje tylko dzięki działaniu galaktycznego promieniowania kosmicznego. Warstwa ta powoduje silne tłumienie fal radiowych (z maksimum dla ok. 1 MHz) i odbija jedynie fale długie. Jest głównie odpowiedzialna za absorpcję fal krótkich, szczególnie poniżej 10 MHz, z coraz mniejszym pochłanianiem przy wzroście częstotliwości. Absorpcja jest niewielka w nocy i największa około południa. Typowym przykładem działania warstwy D jest zanik odbioru dalekich radiowych stacji średniofalowych w ciągu dnia wskutek anomalnej jonizacji spowodowanej aktywnością rozbłyskową Słońca.

Jesli chodzi o zakłócenia fal centymetrowych milimetrowych, zaburzenia pracy i uszkodzeń satelit oraz obiektów geostacjonarnych to problemów należy doszukiwać się w dzialalności
"wiatru słonecznego"

wibi
Czytałem to w WikiPedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jonosfera

Czyli zanik sygnałów w tych pasmach spowodowany był zakłóceniami w odbiciu fal radiowych od jonosfery (warstwy D), a nie zakłóceniami.
Zgadza się?

Ciekawe, czym jest to spowodowane, czy nadfioletem, czy promieniowaniem Gamma.
Jeśli to tylko chodzi o odbicia, to wyższe częstotliwości (GHz) nie będą zakłócone.

Kerim
Łączności dalekosiężne w dolnym pasmie KF przeprowadza się wykorzystując sygnały korespondentów odbitych od jonosfery ku ziemi
Przy spełnieniu pewnych warunkow taki sygnał potarfi odbić jeszcze raz
od ziemi do jonsfery (multihop). W przypadku zakłócen jonosfery spowodowanej przez zaburzenia elektromagnetyczne słońca warstwa ta
pochłania wszelkie fale radiowe czasami nawet do kilku godzin w rejonie obszaru "bombardowania" oświetlonej części Ziemi.

Kerim
Zepewne wielu z was korzystało z CB radio zdarzyło sie ,ze ktoś trzeci zaczął nadawać na waszym kanale. Jeśli ta osoba pracowała dużą mocą nadajnika to skutecznie blokowała odsłuch waszego korespondenta.
Podobnie jest w tym przypadku spektrum promieniowania jest tak szerokie ,ze nie blokuje częstotliwości jednego kanału tylko zakres częstotliwości od 0 do kilkunastu MHz i skutecznie nawet do kilku godzin. Analogiczna sytuacja miała miejsce wlaśnie wczoraj wieczorem .

Unono

Kerim napisał(a):
Zepewne wielu z was korzystało z CB radio zdarzyło sie ,ze ktoś trzeci zaczął nadawać na waszym kanale. Jeśli ta osoba pracowała dużą mocą nadajnika to skutecznie blokowała odsłuch waszego korespondenta.
Podobnie jest w tym przypadku spektrum promieniowania jest tak szerokie ,ze nie blokuje częstotliwości jednego kanału tylko zakres częstotliwości od 0 do kilkunastu MHz i skutecznie nawet do kilku godzin. Analogiczna sytuacja miała miejsce wlaśnie wczoraj wieczorem .

Dokładnie tak jest. Dodam tylko, że na tzw. Modulację Skrośną we zasadzie nie ma lekarstwa. dobrze wykonane obwody wejściowe odbiornika mogą zmniejszyć to zjawisko. Kiedy stosowało się odbiorniki lampowe, co w znacznym stopniu ograniczało wpływ nadajników pracujących na sąsiednich częstotliwościach, a w tej chwili mam takie dziwne zjawisko, że odbiornik radiowy zatyka mi się jak wyłącza się piec gazowy ( mam uszkodzony termostat i iskrzy, emitując szerokie spektrum częstotliwości i zapominam go wymienić)

Lagunasun
Chlopcy co do Cb Radia to obojetne jakie mozna sobie kupic, czy polecacie jakies konkretne ? Bo wlasnie chce sie wyposazyc....

azdeim

Lagunasun napisał(a):
Chlopcy co do Cb Radia to obojetne jakie mozna sobie kupic, czy polecacie jakies konkretne ? Bo wlasnie chce sie wyposazyc....

Najważniejsza w CB radiu jest antena. Wpisz w google a znajdziesz wszystko - ceny, opinie, plusy, minusy zarówno o samych radiach jak i nantenkach Smile

Lagunasun
najtansze na allegro takie znalazlam

http://allegro.pl...01734.html

Moze byc? czy lepsze takie:

http://allegro.pl...01665.html

bo ja sie nie znam Smile

Lagunasun
I znalazlam taki odbiornik

http://www.cb-rad...d,621.html

chyba tez fajne urzadzonko nie? szukam czegos co by moglo dzialac na wypadek przypadek Smile na teraz nie potrzebuje, ani do auta...
Edytowane przez Lagunasun dnia 05-11-2011 11:01

soulchaser74
Witam.Czy ktoś oprócz mnie zauważył specyficzną zależność propagacji fal radiowych w pasmach powyzej 20 metrów tuż po trzęsieniach ziemi? Po ostatnim trzęsieniu ziemi w Japonii pasmo 10m poprostu oszalało, że nie wspomnę o propagacji jaka miała miejsce w paśmie 11 metrów.
W paśmie 2 metrów zacząłem odbierać stacje z Niemiec, co raczej w mojej okolicy jest rzadkością, i było słychać praktycznie całe Czechy i Słowację.
Edytowane przez soulchaser74 dnia 07-08-2013 11:47

wibi
Z tego co zaobserwowałem, to pasmo właśnie od około 30 MHz w górę jest mocno zakłócane przez Słońce.

www.irf.se/riographs/rtkirplot2_rio.png

soulchaser74 spróbuj porównać zakłócenia radiowe na tym paśmie do występowania plam słonecznych, które są +/-30 stopni od położenia na wprost Ziemi.

soulchaser74
Dziś zatrzęsło się w Grecji, będę obserwował jaki dziś jest wpływ tego zdarzenia.Co do mojej obserwacji praktycznie zawsze po wstrząsach tektonicznych słychać stacje z którymi łączność na codzień jest praktycznie niemożliwa.
Tym bardziej po ostatnim zdarzeniu w Japonii warunki do łaczności też miały nie być zbyt rewelacyjne a jednak..

Polecam linki:
http://www.dxinfo...o_eur.html
http://www.solarc...
Edytowane przez soulchaser74 dnia 07-08-2013 11:52

Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.17
6,680,602 unikalne wizyty