Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Nadprodukcja energii z paneli słonecznych
wibi
Dziś w przebłyskach Słońca znów wystąpiła nadprodukcja energii elektrycznej.
Nadprodukcja wyniosła aż 16% w stosunku do maksymalnej wydajności ogniw latem.

Słońce jest nadwyraz spokojne, jedyna anomalia, to przeciwna polaryzacja małej ilości wiatru słonecznego docierającego do ziemskiej magnetosfery.

Lagunasun
Wlasnie zrobmy sobie jakas jedna liste rzeczy potrzebnych do zakupienia w przypadku braku energi i lacznosci... Do tego czasu np polowa 2012 mamy czas zrobis jakies najpotrzebniejsze zapasy zeby kazdy mial w domu..... Przeciez nie bedziemy calej apteki kupowac czy spozywki...
Moze takie podstawowe do zycia rzeczy wymienimy typu:
rower, lampy swietlne, zapalki, swieczki, rolki, deskorolka, krzesiwo, kociolek do przygotowywania jedzenia, garnki na ogien, wegiel i drzewo, siekierka do drewna, mąka, woda, flirt do wody profesjonalny, sucharki wojskowe, kasze, fasola, latarki, lornetka, kompas, apteczka, Tabcin, polopiryna, aspiryna,magnez z potasem, vodka, spirytus, woda utleniona, soda oczyszczona, wedka na ryby, ksiazka jakie grzyby mozna zbierac, ksiazka o ziolach, ksiazka survival, lornetka, dla osob co nosza soczewki - okulary, soczewki kiedys sie skoncza.., pojsc do dentysty pozalawtaic zabki, zbadac sobie krew czy jest wszystko oki, zbadac tarczyce, usg jamy brzusznej, klatki piersiowej dla kobiet, nie spac sprawdzic stan zdrowia zanim wysiadzie nam prad.... Takie przygotowania ....

Ori
Nadprodukcja energii elektrycznej z paneli słonecznych to nie problem ale problemem jest jej zmagazynowanie. Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania jako światowi potentaci przetwarzaniu energii słonecznej w energię elektryczną rozwijają w dalszym ciągu tą gałąź przemysłu wydając na nią miony euro. Powstają o kilkukilometrowej powierzchni kwadratowej elektrownie słoneczne. Ciągle rosną nakłady na rozwój tych elektrowni. Powstają "farmy słoneczne" jak choćby ta jaką posiada firma Siemens Energy (foto poniżej) to przyszłość czystej energii i w zasadzie bezobsługowej pozwalającej w dużej mierze odciążyć środowisko od kosztownego spalania węgla, gazu i innych kopalin a tym bardziej zrezygnowania z super kosztownej energii otrzymywanej z atomu. Przed fotowoltaiką jeszcze długa droga a może nawet krótsza niż nam się wydaje ale ta dziedzina nauki i przemysłu zagraża szeroko pojętemu biznesowi energetycznemu więc optuję za długą jej drogą.
s13.postimage.org/q85dzmtqr/farma_ogniw_slonecznych_400px.jpg
(fot. sunedison.com)

Lukasz

Lagunasun napisał(a):
Wlasnie zrobmy sobie jakas jedna liste rzeczy potrzebnych do zakupienia w przypadku braku energi i lacznosci... Do tego czasu np polowa 2012 mamy czas zrobis jakies najpotrzebniejsze zapasy zeby kazdy mial w domu..... Przeciez nie bedziemy calej apteki kupowac czy spozywki...
Moze takie podstawowe do zycia rzeczy wymienimy typu:
rower, lampy swietlne, zapalki, swieczki, rolki, deskorolka, krzesiwo, kociolek do przygotowywania jedzenia, garnki na ogien, wegiel i drzewo, siekierka do drewna, mąka, woda, flirt do wody profesjonalny, sucharki wojskowe, kasze, fasola, latarki, lornetka, kompas, apteczka, Tabcin, polopiryna, aspiryna,magnez z potasem, vodka, spirytus, woda utleniona, soda oczyszczona, wedka na ryby, ksiazka jakie grzyby mozna zbierac, ksiazka o ziolach, ksiazka survival, lornetka, dla osob co nosza soczewki - okulary, soczewki kiedys sie skoncza.., pojsc do dentysty pozalawtaic zabki, zbadac sobie krew czy jest wszystko oki, zbadac tarczyce, usg jamy brzusznej, klatki piersiowej dla kobiet, nie spac sprawdzic stan zdrowia zanim wysiadzie nam prad.... Takie przygotowania ....

Wiecie co ja już powoli zaczynam być skołowany tym wszystkim z jednej strony zbliża się maksymalny cykl słoneczny a co za tym idzie być może wystąpi taka sytuacja że będziemy potrzebowali tego co wyzej ale z drugiej strony przeczytałem artykuł na portalu odkrywcy.pl gdzie podobno naukowcy stwierdzili i "WYLICZYLI" że ten maksymalny cykl aktywności słonecznej będzie wyjątkowo ale to bardzo wyjątkowo SŁABY. Czy ufać takim portal i pseudo naukowcą ? niewiem , wiem jedno że my zwykli ludzie jesteśmy na dole piramidy więc niestety ale nie dowiemy sie prawdy no może wtedy kiedy zgaśnie światło....

www.irn.pl
petrus13
Łukasz - post 1527 i 1528 z tematu
Burza słoneczna - 2011.08.04

Maslarz
@Ori.
problem jest faktycznie. Ale będzie niezależnie od tego czy będą elektrownie słoneczne, wiatrowe czy atomowe. Problem jest w przesyle energii. Jest Nieekonomiczny i niewydajny, generujący olbrzymie straty. Gdyby nie to, można stosować elekrtownie szczytowo prądowe: Nadprodukowany prąd ze słońca ( lub wiatru, przepompowuje wodę z niższego zbiornika do wyższego. W chwilach, gdy następuje brak prądu, elektrownia uzupełnia brakującą ilość energii.
Ale ja jestem za energetyką rozproszoną.

Ori
Jak najbardziej jestem za rozproszeniem energetyki. Swego czasu mówiłem o polskim naukowcu, który wyjechał na Uniwersytet w Cincinnati i tam pracował nad wykorzystaniem nanostrukturalnych form fotosyntetycznych zawierających chlorofil.
Pełna informacja pod tym linkiem:
http://www.newsweek.pl/dodatek-karier...6,1,1.html

wibi
Znów wystąpił efekt nadprodukcji energii z paneli słonecznych, ale tym razem chwilowo do 27% !
Czyli panel 200 Wat produkował ponad 250 Wat energii, gdy Słońce "przebijało się" przez chmury.

Nie wiem czym to jest spowodowane, gdyż nie było żadnego rozbłysku na Słońcu w kierunku Ziemi.

spinaczel
Kątem padania promieni słonecznych. Największą efektywność będziesz o tej porze dnia do której masz dostosowany panel,że promienie padają pod kątem najbliższym 90st. Do tego ilość chmur, tych cienkich chmur jak mgła i zanieczyszczeń w atmosferze.

Czy Ty obserwujesz większą wydajność panelu przy rozbłyskach?
"Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ."

www.pajacyk.pl
wibi
Proszę Cię Spinaczel nie pisz więcej bzdur i nie sprowadzaj wszystkiego do bardzo prymitywnej postaci.
Pomiary takie robię nie od dziś i wiem dokładnie jaka ilość energii dociera w jakiej porze roku.
Nadprodukcja pojawia się przy ultrafiolecie (brak ozonu), przy bombardowaniu protonowym (rozbłysk) i przy samym rozbłysku - promieniowanie gamma.

Zauważyłem też, że w ciągu ostatnich dwóch godzin gwałtownie wzrosła ilość wyładowań atmosferycznych.

s1.postimg.cc/55f3ac21n/Burze_2013_05_31_10.jpg

s1.postimg.cc/hy37a9dnf/Burze_2013_05_31_11.jpg

s1.postimg.cc/8azp0jknv/Burze_2013_05_31_12.jpg
Edytowane przez wibi dnia 31-05-2013 11:28

spinaczel

Nadprodukcja pojawia się przy ultrafiolecie (brak ozonu), przy bombardowaniu protonowym (rozbłysk) i przy samym rozbłysku - promieniowanie gamma.

Przewidywalem,że to napiszesz.
Wg. tej teorii zwiększona ilość rozbłysków powinna wpływać na ocieplenie klimatu na Ziemi,ponieważ dociera wtedy więcej promieniowania a patrząc na lata wstecz na minima i maksima Maundera tak się wcale nie działo, nie licząc tylko ostaniego (co mogło być zbiegiem okoliczności). Ja nie pisze bzdur, Ty wyciągasz złe wnioski ze złych przesłanek. Takie, które chcesz przyjmować można ale po 22 latach badań 2 cykli Słonecznych. Niekoniecznie musi być tak jak Ci się wydaje.
"Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ."

www.pajacyk.pl
petrus13

Czyli , biorąc pod uwagę ostatni okres aktywności Słońca - mamy nad sobą dziurę ozonową Wink

wibi
Spinaczel, nie można tłumaczyć wszystkiego w prymitywny sposób.
Myślisz, że napisałbym coś takiego, nie biorąc pod uwagę pory dnia i roku, chmur i sprawności fotoogniw?
Fotoogniwa osiągają około 100% sprawności na półkuli północnej w okolicach przesilenia letniego (21.06.2013) po południu przy idealnie czystym niebie, gdy do ziemi dociera około 1000 W/m2 energii ze Słońca.
Oprócz tego obserwuję zachowanie fotoogniw monokrystalicznych i polikrystalicznych od kilku lat. Wiem co i jak na nie wpływa.

Dlatego nie sprowadzaj wszystkiego do tak prostej postaci, ponieważ chciałbym podyskutować o tym, a nie tłumaczyć Tobie co brałem pod uwagę.

Ori
Czy prędkość wiatru słonecznego i gęstość protonów w cm3 ma wpływ na sprawność ogniw?

wibi

Ori napisał(a):
Czy prędkość wiatru słonecznego i gęstość protonów w cm3 ma wpływ na sprawność ogniw?

Przy wysokoenergetycznych protonach taki efekt występuje, ale nie przy wietrze słonecznym.
Protony są teraz w normie. Efekt ten występował przez zaledwie 2 godziny.

Przejdź do forum: